Katekol-O-metiltransferaz (COMT) rs4680 polimorfizminin farklı spor branşlarında incelenmesi
Investigation of catechol-O-methyltransferase (COMT) rs4680 polymorphism in different sports branches
  1. Tez No: 618257
  2. Yazar: DİLARA GÜDEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. KORKUT ULUCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Spor, Genetics, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Katekol-O-metiltransferaz (COMT), dopamin, epinefrin ve nörepinefrin gibi çeşitli katekolaminleri metabolize eder. Bu gen üzerinde meydana gelen polimorfizmlerin enzimin çalışma mekanizmasını bozduğu bilinmektedir. COMT rs4680 polimorfizmi 4. eksonda bulunan 158. kodon üzerinde Guanin nükleotidinin Adenin (G→A) ikamesine neden olmaktadır. Bu polimorfizm sonucu üç genotip (GG/GA/AA) meydana gelmektedir. Çalışmamızda farklı spor branşlarından oluşan sporcu gruplarında COMT rs4680 polimorfizm sonuçları istatistiksel olarak incelenmiştir. 21 profesyonel voleybolcu ile yapılan çalışma sonucuna göre; GG genotipine ait sporcu sayısı; 6 (%28.6), GA genotipine ait sporcu sayısı; 7 (%33.3), AA genotipine ait sporcu sayısı; 8 (%38.1) olarak bulunmuştur. Allel frekansları ise G allel frekansı; 19 (%45), A allel frekansı; 23 (%55) olarak saptanmıştır. 24 yüzücü ile yapılan araştırmada; GG genotipine ait sporcu sayısı; 11 (%45.83), GA genotipine ait sporcu sayısı; 13 (%54.16), AA genotipine ait sporcu sayısı; 0 (%0) olarak bulunmuştur. Allel frekans dağılımları, G allel frekansı; 35 (%72.91), A allel frekansı; 13 (%27.08) olarak saptanmıştır. 19 kayaklı koşucu ile yapılan araştırmada; GG genotipine ait sporcu sayısı; 4 (%21.05), GA genotipine ait sporcu sayısı; 15 (%78.94), AA genotipine ait sporcu sayısı; 0 (%0) olarak bulunmuştur. Araştırma sonucuna göre; G allel frekansı; 23 (%60.52), A allel frekansı; 15 (%39.47) olarak saptanmıştır. 34 yüzücü ile yapılan araştırmada; GG genotipine ait sporcu sayısı; 12 (%35.2), GA genotipine ait sporcu sayısı; 12 (%35.2), AA genotipine ait sporcu sayısı; 10 (%29.4) olarak bulunmuştur. Araştırma sonucuna göre; G allel frekansı; 36 (%52.94), A allel frekansı; 32 (%47.05) olarak saptanmıştır. Çalışmamızda spor branşlarının genotip analizi karşılaştırması ve allel dağılım frekansları SPSS15 programı ve ki-kare testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Catechol-O-methyltransferase (COMT) metabolizes various catecholamines such as dopamine, epinephrine, and neurepinephrine. Polymorphisms occurring on this gene are known to disrupt the working mechanism of the enzyme. COMT rs4680 polymorphism causes the Adenine (G → A) substitution of the Guanine nucleotide on the 158th codon located in the 4th exon. As a result of this polymorphism, three genotypes (GG / GA / AA) occur. In our study, the results of COMT rs4680 polymorphism in athletes consisting of different sports branches were statistically analyzed. According to the results of the study with 21 professional volleyball players; Number of athletes of the GG genotype; 6 (28.6%), number of athletes of the GA genotype; 7 (33.3%), the number of athletes of the AA genotype; It was found to be 8 (38.1%). Allele frequencies G allele frequency; 19 (45%), A allele frequency; 23 (55%) were detected. In a survey with 24 swimmers; Number of athletes of the GG genotype; 11 (45.83%), the number of athletes of the GA genotype; 13 (54.16%), the number of athletes of the AA genotype; It was found to be 0 (0%). Allele frequency distributions, G allele frequency; 35 (72.91%), A allele frequency; 13 (27.08%) were detected.In the research conducted with 19 skier runners; Number of athletes of the GG genotype; 4 (21.05%), number of athletes belonging to the GA genotype; 15 (78.94%), the number of athletes of the AA genotype; It was found to be 0 (0%). According to the research result; G allele frequency; 23 (60.52%), A allele frequency; 15 (39.47%) were detected. In a survey with 34 swimmers; Number of athletes of the GG genotype; 12 (35.2%), number of athletes of the GA genotype; 12 (35.2%), the number of athletes of the AA genotype; It was found to be 10 (29.4%). According to the research result; G allele frequency; 36 (52.94%), A allele frequency; 32 (47.05%) were detected. In our study, genotype analysis comparison and allele distribution frequencies of the sports branches, SPSS15 program and chi-square test were applied.