Madde kullanım bozukluğu tanılı hastaların yakın ilişkilerde bağlanma stilleri, duygu düzenleme güçlüğü ve bilinçli farkındalık düzeylerinin tedavi motivasyonlarını yordayıcı etkisi
Prediction effect for treatment motivation of the attachment styles in close relationships, emotional regulation difficulty and mindful attention levels of patients diagnosed with substance use disorder
- Tez No: 618260
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURGÜL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma Madde Kullanım Bozukluğu tanılı hastaların yakın ilişkilerde bağlanma stilleri ile duygu düzenleme güçlüğü ve bilinçli farkındalık düzeylerinin tedavi motivasyonlarını yordayıcı etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırmanın örneklemini Gaziantep ilinde bir devlet hastanesine bağlı Ahmet Şireci Alkol Madde Tedavi ve Eğitim Merkezi'nde yatan ve ayaktan tedavi alan 182 hasta oluşturdu. Veri toplama aracı olarak; Bireysel Bilgi Formu, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II (YİYE-II), Duygu Düzenlemede Güçlükler Ölçeği (DDGÖ) Bilinçli Farkındalık Ölçeği (BİFÖ), Tedavi Motivasyonu Anketi (TMA) kullanıldı. Veriler IBM SPSS 21.0 paket programında Anova T-testi, Kruskal-Wallis H Testi, Man Whitney U Testi, Spearman's Rank Correlation Testi kullanılarak değerlendirildi. Hastaların ölçek toplam puanları; YİYE-II 3.82±0.65, DDGÖ 105.2±19.59, BİFÖ 55.63±11.65 ve TMA için 66.78 ±12.84 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was carried out descriptively and cross-sectionally in order to determine the predictive effect of attachment styles and emotion regulation difficulties and mindful attention levels of the patients on substance use disorder (SUD). The sample of the study consisted of 182 outpatients who were hospitalized in Ahmet Şireci AMATEM, a state hospital in Gaziantep. Informed Consent Form, Personal Information Form, Experiences in Close Relations Inventory II (ECRI-II), Difficulties in Emotional Regulation Scale (DERS), Mindful Attention Awareness Scale (MAAS), Treatment Motivations Questionnaire (TMQ) were used for data acquisition. The data were acquired by way of IBM SPSS(Statistics for Windows Version 21.0, Armonk, NY, IBM Corp) package software. Anova T-test, Kruskal-Wallis H Test, Man Whitney U Test were used to put forth the behavior differences of group averages when evaluating the study data; Spearman's Rank Correlation Test was used to measure the strength and direction of the relationship between two continuous variables. Scale total scores of the patients; It was determined as ECRI-II 3.82 ± 0.65, DERS 105.2 ± 19.59, MAAS 55.63±11.65, for TMQ 66.78 ± 12.84.