Metamfetamin kullanım bozukluğu olan erkek hastalarda cinsel doyumun yaşam kalitesi, bağlanma stilleri, depresyon, anksiyete ile ilişkisi
The relationship between sexual satisfaction and quality of life, attachment styles, depression, and anxiety in male patients with methamphetamine use disorder
- Tez No: 900708
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RUKİYE AY DİKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı metamfetamin kullanım bozukluğu (MKB) olan erkek hastalarda cinsel doyumun yaşam kalitesi, bağlanma stilleri, depresyon, anksiyete ile ilişkisini incelemektir. Gereç ve Yöntemler: Araştırmada Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi AMATEM servisinde yatan, AMATEM ve psikiyatri polikliniğe ayaktan başvuran DSM-5'e göre MKB tanısı olan 75 erkek hasta ve madde kullanım öyküsü olmayan 75 sağlıklı erkek birey alınmıştır. Araştırmaya dahil olmaya gönüllü katılımcılar sosyodemografik veri formu, Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği (ACYÖ) Erkek Formu, Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği (GRCDÖ) Erkek Formu, Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalite Ölçeği Kısa Formu (WHOQOL-BREF), Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II (YİYE-II), Beck Depresyon Envanteri (BDE), Beck Anksiyete Envanteri (BAE) ile değerlendirilmiştir. Bulgular: MKB tanılı hastaların %20'sinin cinsel doyum amacıyla metamfetamin kullandığı, ACYÖ (p=0,036) ve GRCDÖ (p0,05) bulundu. MKB olan vakaların KG'a göre YİYE-Kaygı (p0,05) bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the relationship between sexual satisfaction and quality of life, attachment styles, depression, and anxiety in male patients with methamphetamine use disorder (MUD). Materials and Methods: In the study, 75 male patients diagnosed with SUD (Substance Use Disorder) according to DSM-5, who were either inpatients at the AMATEM unit of Health Sciences University Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital or outpatients at the AMATEM and psychiatry clinics, and 75 healthy male individuals without a history of substance use were included. Volunteers who participated in the study were assessed using the Sociodemographic Data Form, the Arizona Sexual Experiences Scale (ASEX) Male Form, the Golombok-Rust Sexual Satisfaction Inventory (GRISS) Male Form, the World Health Organization Quality of Life Scale Short Form (WHOQOL-BREF), the Experiences in Close Relationships Inventory-Short Form (ECR-R), the Beck Depression Inventory (BDI), and the Beck Anxiety Inventory (BAI). Results: It was found that 20% of patients diagnosed with SUD used methamphetamine for sexual satisfaction, and the mean scores of ASEX (p=0.036) and GRISS (p0.05). It was found that the mean scores of ECR-Anxiety (p0.05).