Acil servise solunum sıkıntısı nedeni ile başvuran hastalarda akut dispne nedeni olarak, konjestif kalp yetmezliğine bağlı akciğer ödemi ile pulmoner hastalıkların ayrımında akciğer ultrasonu, ekokardiyografi ve vena kava inferior ölçümlerinin kullanımı
The use of lung ultrasound, echocardiography and vena cava inferior measurements for differentiating pulmonary edema caused by heart failure and pulmonary diseases as a cause of acute dyspnea in patients admitted to the emergency department due to shortness of breath
- Tez No: 618268
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN SARITAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Giriş ve Amaç: Dispne acil servise en sık başvuru nedenlerindendir ve dispne ayırıcı tanısı acil tıp hekimleri için zorlayıcı olabilmektedir. Bu çalışmada acil servise nefes darlığı ile başvuran hastalarda akciğer ödemi ve pulmoner hastalıkların ayrımında akciğer USG, ekokardiyografi ve IVC ölçümlerinin tanısal değerlerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda acil servise dispne şikâyeti ile başvuran 96 hasta değerlendirildi. Hastaların akut tanı ve tedavi süreci aksamayacak şekilde ilk başvuru anında araştırmacı tarafından USG yapıldı. Hastalara BLUE protokolüne uygun şekilde her iki akciğerde toplam altı noktadan akciğer USG yapıldı. Daha sonra ekokardiyografi ile kardiyak fonksiyonları değerlendirildi. Son olarak IVC'nin inspiryum ve ekspiryumda maksimum çapı ölçülerek kaval indeks hesaplandı. Bulgular: Çalışmaya toplam 96 hasta katıldı. Hastaların 42'si (% 43,8) kadın, 54'ü (% 56,3) erkekti ve yaş ortalaması 69,8 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Dyspnea is one of the most common reasons for admission to the emergency department and differential diagnosis of dyspnea can be challenging for emergency physicians. The aim of this study was to investigate the diagnostic value of Lung USG, Echocardiography and IVC measurements in the differentiation of pulmonary edema and pulmonary diseases in patients admitted to the emergency department with dyspnea. Materials and Methods: In our study, 96 patients who presented to the emergency department with dyspnea were evaluated. USG was performed by the researcher at the time of first admission so that the acute diagnosis and treatment of the patients could not be interrupted. Lung USG was performed at a total of six points in both lungs in accordance with the BLUE protocol. After that, cardiac functions were evaluated by echocardiography. Finally, the caval index was calculated by measuring the maximum diameter of the IVC in inspiration and expiration. Results: A total of 96 patients participated in the study. 42 (43.8 %) patients were female, 54 (56.3 %) were male, and the mean age was 69.8.