Piezocerrahi ile gerçekleştirilen alt gömük 20 yaş diş operasyonlarında trombositten zengin fibrinin ödem üzerine etkisinin 3 boyutlu yüz tarayıcısı ile değerlendirilmesi
The evaluation of the effect of platelet rich fibrin(prf) on edema in the impacted third molar surgery with piezosurgery by using 3 dimensional face scanner
  1. Tez No: 618289
  2. Yazar: BARIŞ KONUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Ağız, Diş ve Çene cerrahisinde gömülü 20 yaş dişi operasyonları en sık yapılan işlemlerden biridir ve işlem sonrası hasta konforunun sağlanması adına birçok çalışma yapılmaktadır. Bu çalışmada alt gömülü 20 yaş dişinin cerrahisi sonrası oluşan ödemi azaltmak adına; hastanın kendi kanından elde edilen, içerdiği hücresel komponentler ve fibrin iskeleti sebebi ile yara iyileşmesi üzerindeki olumlu etkileri kanıtlanmış olan Trombositten Zengin Fibrin'nin (TZF) etkilerini 3 boyutlu hacimsel değerlendirme ve rehber noktalar arası mesafeler kullanılarak yapılan ölçüm değerlendirmesi ile incelemek amaçlanmıştır. Çalışma kapsamına; Süleyman Demirel Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı'ına 2019 yılı içerisinde başvuran ve panoramik radyografların incelenmesi sonucu alt çenesinde Pell & Gregory Klas I-A veya I-B olan vertikal pozisyonlu, klinik olarak ortodontik çekim endikasyonu bulunan çift taraflı simetrik gömülü 3. molar dişi olan 30 hasta dahil edilmiştir. Hastaların bir tarafına çekim sonrası TZF yerleştirilmiştir ve diğer taraf çekim soketi boş bırakılmıştır. Operasyon sonrası 1., 2. ve 7. günlerde stereofotogrametri yöntemi ile 3 boyutlu yüz taraması ve topografik rehber noktalar arası mesafe ölçümleri yapılmıştır. Sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Çalışmamızda her iki yöntemle yapılan inceleme sonucu gömülü mandibular 3. molar cerrahisi sonrası TZF uygulamasının 1., 2. ve 7. günlerde şişliği azalttığı görülmüştür ancak sonuçlar istatistiksel olarak anlamlı değildir (p > 0,05)
Özet (Çeviri)
Mandibular third molar surgery is one of the most common procedures in oral and maxillofacial surgery and many studies are carried out to provide patient comfort after the procedure. İn this study, it is aimed to examine the effects of Platelet Rich Fibrin (PRF), which is autologous and proven to have positive effects on wound healing due to the cellular components it contains and the fibrin structure on edema that occurs after the surgery by using distance measurement method and three dimensional volumetric evaluation. The scope of the study; 30 patients who applied to Süleyman Demirel University Faculty of Dentistry, Department of Oral and Maxillofacial Surgery in 2019 and had bilaterally, symmetric, vertical buried, Pell & Gregory Class I-A or Class I-B third molars were included. On the one side of the patients, the PRF was placed after the surgery and the other side socket was left empty. Distance measurement method and three dimensional volumetric evaluation were performed on postoperative 1th, 2nd and 7th days. As a result of the evaluation made with both methods, PRF application has been found to have a reducing effect on postoperative edema on 1th, 2nd and 7th days after mandibular third molar surgery but the values are not statistically significant (p > 0,05).