Sosyal sermayenin yenilikçilik üzerindeki etkileri; teknoloji geliştirme ve sanayi bölgeleri üzerine karşılaştırmalı bir araştırma
Effects of social capital on innovativeness; a comperative research on technology development zones and industrial zones
- Tez No: 618307
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın temel amacı teknoloji geliştirme bölgeleri ve sanayi bölgelerindeki işletme yöneticilerinin sosyal sermaye algılarının işletmelerin yenilikçilik düzeyleri üzerindeki etkilerini karşılaştırmalı olarak incelemektir. Hacettepe Teknokent ve OSTİM bölgelerinde anket yöntemi ile toplanan karşılaştırmalı veriler ışığında; bahsedilen değişkenler arası ilişkiler hakkında bir model geliştirilerek yapıları ve amaçları açısından farklılaşan işletme kümelerinin, sosyal sermaye ve yenilikçilik açısından farklılık yaratıp yaratmayacağının incelenmesi hedeflenmektedir. Çalışma kapsamında; sosyal sermaye kavramı, çeşitleri ve ortaya çıkmasını sağlayan kaynakları çerçevesinde kavramsal ve detaylı olarak açıklanmaktadır. Türkiye'de sosyal sermaye düzeyi, gelişmiş ülkelere nazaran anlamlı miktarda düşük olarak değerlendirilmektedir. Mevcut çalışmada; yönetim kadrosunun eğitim düzeyleri ile bireylerin sosyal sermaye algıları ve işletmelerin sosyal sermaye düzeylerinin işletmelerin yenilikçilik anlayışlarını etkileyebileceği öngörülmüştür. Bireylerin aynı teknoloji geliştirme veya sanayi bölgesiyle eğitim ve/veya iş hayatını da kapsayacak şekilde uzun süreli bir bağı olduğu takdirde, kişisel güven ve sosyal sermaye algılarının etkileneceği de öngörülmektedir. OSTİM'de yapısal sosyal sermaye algısı yüksek görülürken, güvene dayalı ilişkisel sosyal sermaye oluşturmakta zorlanıldığı tespit edilmiştir. Hacettepe Teknokent'te ise ilişkisel sosyal sermaye ve güven algıları daha yüksektir. Tüm örneklemde bilişsel sosyal sermayenin etkin bir varlığı gözlemlenememiş ve bu durumun olumlu yönde geliştirilmesinin Hacettepe Teknokent'teki işbirlikçiliğe katkısı olabileceği öngörülmüştür. Yenilikçilik seviyesinin daha düşük olduğu OSTİM'de güvene dayalı işbirliklerinin kurulamamasının tek başlarına sınırlı yenilikçilik potansiyeli olan firmaların yüksek teknolojili rekabet şanslarını sınırladığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to make a comparative analysis on effects of social capital perceptions of company managers in technology development zones and industrial zones on innovativeness levels of companies. Based on comparative results obtained by means of a questionnaire conducted on Hacettepe Teknokent and OSTİM zones; a model will be developed covering relations between aforementioned variables and it will be investigated whether clusters which differentiate through structures and targets would make differences in regards of social capital and innovativeness. In the scope of the study; social capital concept is explained conceptually and in detail within the frame of its types and sources that leads to its emergence. Social capital level in Turkey is considered to be significantly lower compared to developed countries. In the current study; it is predicted that innovativeness understandings of companies are likely to be affected by education levels of managers, social capital perceptions of individuals and social capital levels of companies. It is also predicted that, in presence of long term bonds of individuals with technology development or industrial zones including education and/or professional lives, personal trust and social capital perceptions can be affected. While structural social capital perception is observed to be high at OSTİM, difficulty is identified in creation of relational social capital based on trust. At Hacettepe Teknokent, relational social capital and trust perceptions are higher. Significant presence of cognitive social capital could not be observed in the whole sample and it is assumed that a positive progress in this area would contribute to cooperativism in Hacettepe Teknokent. The incapability of forming trust based cooperations in OSTİM where the innovativeness level is relatively lower, is considered to limit the chance of high technology competition of the OSTİM companies who have only limited innovativeness potentials on their own.