Farklı döner alet sistemlerinin etkinliklerinin, çalışma sürelerinin, apikalden taşırdıkları sıvı ve debris miktarlarının akrilik çift eğimli sembolik kanallarda karşılaştırmalı olarak incelenmesi
The comperative evalution of shaping ability, working time, amount of debris and i̇rrigant extruded apically of differerent rotary systems on simulated curved canals
- Tez No: 618306
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERT GÖKAY EROĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Özeroğlu Esma, Farklı Döner Alet Sistemlerinin Etkinliklerinin, Çalışma Sürelerinin, Apikalden Taşırdıkları Sıvı ve Debris Miktarlarının Akrilik Çift Eğimli Sembolik Kanallarda Karşılaştırmalı Olarak İncelenmesi, Y.Y.Ü. Endodonti Anabilim Dalı Uzmanlık Tezi, Van, 2015. Bu çalışmada farklı kinamatik, matalurjik ve tasarım özelliklerine sahip döner alet sistemlerinin (ProTaper Next, WaveOne, Twisted File Adaptive, SafeSider), hazır şeffaf akrilik blokların yapay eğimli kanalların birer milimetre aralıklarla on farklı seviyede, şekillendirme etkinliklerini, toplam genişletme miktarlarını, transportasyon miktarlarını, merkezde kalma oranlarını, eğim açısında meydana gelen değişimlerini, düzleşmelerini, döner alet sistemlerinin çalışma sürelerini, apikalden taşan sıvı ve debris miktarlarını ve kullanılan sistemlerin yapısında meydana gelen deformasyonların değerlendirilmesi, şekillendirme sırasında meydana gelen komplikasyonların değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla 80 adet blok kullanıldı. Bloklar dört gruba ayrıldı; Şekillendirme öncesi blokların mezial, distal, bukkal, lingual yönlerinin ve eğim açılarının ölçümleri mikron düzeyinde ölçüm yapabilen Toolmaker's mikroskop ile yapıldı. Şekillendirme sonrası ölçümler tekrarlandı ve kanalda meydana gelen değişiklikler değerlendirildi. Şekillendirme değerlendirilmesinde , 10 mm için karşılaştırılan sistemler arasında anlamlı fark bulundu. Kanal eğim açısı değişimde karşılaştırılan sistemler arasında anlamlı fark bulundu. Aletlerin çalışma sürelerinin değerlendirilmesinde aletler arasında anlamlı fark bulundu. SafeSider sisteminin anlamlı ölçüde diğer sistemlerden daha uzun sürede şekillendirme yaptığı görüldü. Apikalden taşan sıvı ve debris miktarları incelendiğinde, apikalden taşan sıvı miktarları arasında anlamlı fark görülmezken debris miktarları arasında anlamlı fark görülmüştür. Kullanılan sistemlerde SafaSider ve Twisted File Adaptive'de deformasyon görülmüştür. Kullanılan tüm aletler kırık yönünden güvenilirdir.
Özet (Çeviri)
Özeroğlu Esma, The Comperative Evalution of Shaping Ability, Working Time, Amount of Debris and İrrigant Extruded Apically of Differerent Rotary Systems on Simulated Curved Canals, Y.Y.Ü. Yuzuncu Yil University, Faculty of Dentistry Department of Endodontics, PhD Thesis,, Van, 2015. The purpose of this in vitro study was compare different rotary systems with different kinematic and matallurgic properties, for the shaping ability, amaunt of transportation, total width, centring ratio, working time, amount of irrigan, debris extruded apically and changes on the surface of instruments after being used and procedural errors during the preperation of curved sımulated canals of transparant resin bloks. The result date of data of different systems were evaluated for 10 mm with 1 mm intervals. 80 resin blocks were seperated into 4 groups; Preoperative angles of curvature of canals were measured, buccal, lingual, mezial, distal dimensionnal measurements were performed with precision Toolmaker's measuring microskope. Following the preperation, measurements were measured again with microscopic examination method. Acording to the results of this study, when we evaluated the shaping ability, there were significant differences between the instruments for 10mm the 1mm intervals. When we evaluated working time, there were significant differences between the instruments. SafeSider system had a significantly more working time than the other systems. There were no statistically significant difference among the for groups with respect to extruded irrigant. There were statistically significant difference among the for groups with respect to extruded debris. There were surface deterioration on Twisted File Adaptive and SafeSiders instruments. All the instrumentation systems were found safe with respect to the instrument fracture, as no instrument fracture was occured during preparation.