İlk iki yaşta hemiparezi tanısı alanlarda erken rehabilitasyonun el fonksiyonları üzerine etkisi
Effect of early rehabilitation on hand functions in the first two years with diagnosis of hemiparesis
- Tez No: 653246
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA MİNE ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pediatrik Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gelişim Nörolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Hemiparetik Serebral Palsi, spastik grupta (%39) en sık görülen tiptir. Üst ekstremite, alt ekstremiteye göre daha çok etkilenir. Bu çalışma ile HSP'li bebeklerde üst ekstremiteye yönelik erken rehabilitasyon programının el fonksiyonları üzerine etkisini göstermek amaçlanmaktadır. Çalışmaya 9'u kız (%45) ve 11'i erkek (%55) toplam 20 olgu dahil edildi. 20 olgunun 10'u (%50) sağ hemiparezi, 10'u (%50) sol hemiparezi şeklindeydi. Olguların yaş ortalaması 10.33 ± 7.24 ay (median=7.71, aralık=2.25-30.16 ay) idi. 0-6 ay arasında olan hasta sayısı 5 (%25) , 6-12 ay arasında olan hasta sayısı 7 (%35), 1 yaşında olan hasta sayısı 7 (%35) , 2 yaşında olan hasta sayısı 1 (%5) idi. Olguların fonksiyonel durumuna yönelik, gelişimini destekleyici egzersizler verilip, aileye ev egzersiz programı öğretildi. Bakım veren kişiler %95'inde (n=19) anne, %5'inde (n=1) baba şeklindeydi. Tedavi sonrası tedavi öncesine göre Bayley III ile değerlendirildiğinde ince motor ham puan (
Özet (Çeviri)
Hemiparetic Cerebral Palsy is the most common type in the spastic group (39%). The upper extremity is affected more than the lower extremity. With this study, it is aimed to show the effect of early rehabilitation program for upper extremity on hand functions in babies with HSP. A total of 20 cases (9 girls (45%) and 11 boys (55%) were included in the study. 10 (50%) of 20 patients had right hemiparesis, 10 (50%) had left hemiparesis. The mean age of the patients was 10.33 ± 7.24 months (median = 7.71, range = 2.25-30.16 months). 5 (25%) patients aged 0-6 months, 7 (35%) patients aged 6-12 months, 7 (35%) patients aged 1 year, 1 (5%) 2 years old. . Exercises were given to support the development of the cases, and the family was taught a home exercise program. Caregivers were mothers in 95% (n = 19) and fathers in 5% (n = 1). Fine motor raw score (