Trifokal göz içi lens implantasyonu sonuçlarımız
- Tez No: 618402
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜZEYİR GÜNENÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı bilateral VSY Acriva Reviol Tri-ED göz içi lens implantasyonu yapılan hastaların memnuniyetini, görsel ve refraktif sonuçlarını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 01.05.2017 – 01.04.2019 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Göz Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran hastalardan, bilateral katarakt tanısı almış, fakoemülsifikasyon cerrahisi uygulanmış ve her iki göze VSY Acriva Reviol Tri-ED göz içi lensi implante edilmiş olan hastalar 6 ay boyunca takip edildi. 1. ve 6. ayda düzeltilmiş ve düzeltilmemiş uzak, ara ve yakın mesafede görme keskinlikleri değerlendirildi. 6. ayda ayrıca kontrast duyarlılığı ve okuma hızı ölçüldü, defokus eğrisi oluşturuldu. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen 11 hastanın 9'u (%82) kadın, 2'si (%18) erkekti. Yaş ortalaması 64±5,64 yıl olarak hesaplandı. Postoperatif 6. ayda hastaların en iyi düzeltilmiş görme keskinliği ortalaması uzak mesafede 0,13±0,1 logMAR, ara mesafede 0,2±0,09 logMAR, yakın mesafede 0,15±0,08 logMAR olarak bulundu. Defokus eğrisi yakın, orta ve uzak mesafede görme keskinliğinin yeterli düzeyde olduğu görüldü. Postoperatif 6. ayda Pelli Robson testi sonucu monokuler ortalaması 1.38±0,17 logU, binokuler ortalaması 1,47±0,14 olarak hesaplandı. Postoperatif sferik ekivalan değeri ortalaması 0±0,40 D olarak hesaplandı. Binokuler okuma hızı ortalaması 169±25 kelime/dakika olarak ölçüldü. Hastaların %82'si (9 hasta) göz içi lenslerinden memnun olduklarını belirttiler. Hastaların %18'i (2 hasta) yakın gözlüğü kullanma ihtiyacı olduğunu belirtti. Halo, kamaşma ile ilgili şikayetleri sorulduğunda hastaların %9'u (1 hasta) bunun hayatını olumsuz etkilediğini belirtti. Hastaların 6 aylık izleminde komplikasyona rastlanmadı. Sonuçlar: Acrivia Reviol TRI-ED göz içi lensinin bilateral implantasyonunun bütün mesafelerde tatmin edici görme keskinliği düzeyleri, yüksek kontrast duyarlılık ve düşük fotik fenomen oranı sağladığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the satisfaction and visual and refractive outcomes of patients undergoing bilateral VSY Acriva Reviol Tri-ED intraocular lens implantation. Materials and Methods: Phacoemulsification surgery with VSY Acriva Reviol Tri- ED intraocular lens implantation was performed in patients diagnosed bilateral cataracts in the Ophthalmology Clinic of Dokuz Eylül University Hospital between May 2017 and March 2019. Patients were followed up for 6 months. Uncorrected and corrected distant, intermediate and near visual acuities were evaluated at the end of first and sixth months. Contrast sensitivity, reading speed were measured and a defocus curve was established only at the postoperative 6th month visit. Results: Of the 11 patients included in our study, 9 (82%) were female and 2 (18%) were male. The mean age was 64 ± 5.64 years. At the postoperative 6th month, the best corrected visual acuities were 0.13 ± 0.1 logMAR at long distance, 0.2 ± 0.09 logMAR at intermediate distance, and 0.15 ± 0.08 logMAR at near distance. Visual acuity was found to be adequate at near, medium and long distance. At the 6th postoperative month, the Pelli Robson test result was 1.38 ± 0.17 logU for monocular and 1.47 ± 0.14 for binocular vision. The mean postoperative spherical equivalent value was 0 ± 0.40 D. The mean binocular reading speed was 169 ± 25 words / minute. 82% of the patients (9 patients) were satisfied with intraocular lenses. Eighteen percent of the patients (2 patients) stated that they needed to wear reading glasses. When asked about glare and halo complaints, 9% of the patients (1 patient) said it had a negative impact on her life. No complication was observed during the 6- month follow-up. Conclusions: We concluded that bilateral implantation of the Acrivia Reviol TRIED intraocular lens provides satisfactory visual acuity levels, high contrast sensitivity, and low photic phenomena at all distances.