Bilateral trifokal göz içi lens implantasyonu yapılan hastalar ile unilateral trifokal göz içi lens implantasyonu yapılan hastaların postoperatif karşılaştırılması
Postoperative comparison of patients who underwent bilateral trifocal intraocular lens implantation and patients who underwent unilateral trifocal intraocular lens implantation
  1. Tez No: 845756
  2. Yazar: AYKUT BURAK BAYAV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP YURTTAŞER OCAK, DR. GAMZE KARATAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı tek gözünde monofokal göz içi lens mevcutken, diğer gözüne trifokal göz içi lens implantasyonu uygulanan olguların görsel sonuçlarının bilateral trifokal göz içi lens implantasyonu uygulanan hastalarla karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza bilateral katarakt tanısı aldıktan sonra bilateral trifokal (VSY, AcrivaUD Trinova Pro C) göz içi lens implante edilmiş 23 hasta (Grup 1) ve öncesinde bir gözüne monofokal göz içi lens sonrasında diğer gözüne trifokal göz içi lens implante edilmiş 23 hasta (Grup 2) olmak üzere toplamda 46 hasta dahil edildi. Hastaların preoperatif ve postoperatif bulguları retrospektif olarak incelendi. Postoperatif 1. gün, 1. hafta, 1. ay, 3. ay ve 6. ay muayenelerinde hastaların otorefraktometre ölçümlerindeki sferik eşdeğer hesaplamaları, 6. ay manifest refraksiyon ölçümleri, düzeltilmemiş binoküler uzak (4 m), orta (65 cm) ve yakın (35 cm) görme keskinlikleri, 6. ayda arka kapsül kesafeti durumu, 6. ayda NEI-VFQ-25/TR görme işlevi anketi, 6. ayda binoküler glareli ve glaresiz fotopik ve mezopik kontrast duyarlılık değerleri, yine dijital bir eşelde farklı frekanslarda kontrast duyarlılık değerleri, ek olarak defokus eğrisi değerlendirmeleri incelendi. Bulgular: Grup 1 ve Grup 2 hastalarının preoperatif bulgularında ve hastaların yaşları ve cinsiyetleri arasında anlamlı fark izlenmedi (p>0.05). Postoperatif ortalama 6. ay otorefraktometre ölçümlerinden elde edilen rezidü sferik eşdeğer ölçümü Grup 1'de -0,96 dioptri (D), grup 2'de -0,66 D olup istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde yüksek bulunmuştur (p=0,025) ancak 6. ay manifest refraksiyon trifokal göz içi lens implante edilen gözler için ortalama -0,4 D, monofokal göz içi lens implante edilen gözler için ortalama -0,17 D olup iki grup arasında anlamlı fark saptanmamıştır (p=0,081). Binoküler düzeltmesiz uzak, orta ve yakın görme keskinliği karşılaştırıldığında iki grup arasında anlamlı fark izlenmemiştir (p>0.05). Kontrast duyarlılık değerlendirilmesinde binoküler fotopik glaresiz ve glareli ortamda yüksek frekanslarda Grup 2'nin Grup 1'e göre daha yüksek kontrast duyarlılığa sahip olduğu görülmüş (p0.05). Grup 2'deki hastaların trifokal göz içi lens implante edilen gözleriyle monofokal göz içi lens implante edilen gözleri kontrast duyarlılık değerleri açısından karşılaştırıldığında glare varlığında her ortamda ve her frekansta, glaresiz olarak ise fotopik ortamda daha fazla olmakla beraber mezopik ortamda da bazı frekanslarda monofokal gözler trifokal gözlere göre daha fazla kontrast duyarlılığına sahiptir (p0.05). Defokus eğrisi değerleri karşılaştırıldığında iki grup arasında fark izlenmedi (p>0.05). Sonuç: Katarakt cerrahisi sonrası bilateral trifokal göz içi lens uygulanan hastalarla bir gözüne monofokal diğer gözüne trifokal göz içi lens uygulanan hastaların postoperatif görme keskinlikleri, kontrast duyarlılıkları, defokus eğrileri ve yaşam kalitesi ölçeği değerlendirildiğinde benzer sonuçlara ulaşılmıştır. Trifokal göz içi lensler, monofokal göz içi lenslere göre daha fazla kontrast duyarlılığı kaybına yol açmasıyla beraber bu durum hastaların memnuniyetine ve yaşam kalitesine yansımamaktadır. Bu veriler ışığında bir gözüne monofokal göz içi lens uygulanmış olguların diğer gözlerine trifokal göz içi lens uygulaması düşünülebilir ancak daha fazla sayıda olgu içeren prospektif çalışmaya ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: Our study aimed to compare the visual outcomes of patients with monofocal intraocular lens implantation in one eye and trifocal intraocular lens implantation in the fellow eye with those of patients with bilateral trifocal intraocular lens implantation. Materials and Methods: A total of 46 patients, including 23 patients with bilateral trifocal (VSY, AcrivaUD Trinova Pro C) intraocular lens implantation (Group 1) and 23 patients with monofocal intraocular lens implantation in one eye and trifocal intraocular lens implantation in the fellow eye (Group 2), were included in our study. Preoperative and postoperative findings of the patients were analyzed retrospectively. Spherical equivalent calculations, 6th month manifest refraction measurements, uncorrected binocular distance (4 m), intermediate (65 cm) and near (35 cm) visual acuities, posterior capsular opacification status at postoperative 6 months; postoperative day 1, week 1, month 1, month 3 and month 6 examinations, NEI-VFQ-25/TR visual function questionnaire at 6 months, binocular photopic and mesopic contrast sensitivity values with and without glare at 6 months, contrast sensitivity values at different frequencies on a digital chart, and defocus curve evaluations were also analyzed. Results: There was no statistical difference between Group 1 and Group 2 patients in preoperative findings, age, and gender (p>0.05). The mean postoperative 6th month residual spherical equivalent measurement was -0.96 D in Group 1 and -0.66 D in Group 2, which was statistically significantly higher (p=0,025). However, 6th month manifest refraction was -0.4 D for the eyes implanted with trifocal IOLs and -0.17 D for the eyes implanted with monofocal IOLs and there was no significant difference between the two groups (p=0,081). There was no difference between the two groups in distance, intermediate, and near visual acuity without binocular correction (p>0.05). Contrast sensitivity evaluation showed that Group 2 had higher contrast sensitivity than Group 1 at high frequencies in photopic non-glare and glare environments (p0.05). When the contrast sensitivity values of trifocal IOL implanted eyes and monofocal IOL implanted eyes of the patients in group 2 are compared in terms of contrast sensitivity values, monofocal eyes have higher contrast sensitivity than trifocal eyes in all environments and at all frequencies in the presence of glare, and in the absence of glare, monofocal eyes have higher contrast sensitivity than trifocal eyes in photopic environment, but also in mesopic environment at some frequencies (p0.05). There was no difference between the two groups when defocus curve values were compared (p>0.05). Conclusion: Postoperative visual acuity, contrast sensitivity, defocus curves, and quality of life scale were similar in patients who underwent bilateral trifocal intraocular lens implantation after cataract surgery and patients who underwent monofocal intraocular lens implantation in one eye and trifocal intraocular lens implantation in the fellow eye. Although trifocal intraocular lenses cause more contrast sensitivity loss than monofocal intraocular lenses, this is not reflected in patients' satisfaction and quality of life. In light of these data, trifocal intraocular lens implantation in the fellow eye of patients who had monofocal intraocular lens implantation in one eye may be considered, but a prospective study with a larger number of patients is needed.