Katarakt cerrahisinde implante edilen sinuzoidal tasarımlı göz içi merceklerin monofokal uzatılmış odak derinliği olan göz içi mercekler ile subjektif ve objektif kriterler ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 639267
  2. Yazar: MAHMUT ERKAM ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECATİ DURU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kayseri Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Sinüzoidal trifokal dizayn (Acriva Trinova(VSY Biyoteknoloji)) ve monofokal uzatılmış odak derinliği (EDOF) teknolojisinin (Tecnis Eyhance ICB00 (Johnson & Johnson Vision Care, Inc.)) klinik sonuçlarının objektif ve sübjektif kriterler ile değerlendirilmesi ve karşılaştırılması Gereç ve yöntem: Ocak 2019 ile Ağustos 2020 tarihleri arasında katarakt cerrahisi uygulanan sinüzoidal trifokal tasarımlı göz içi merceği (65 hastanın 98 gözü) ve uzatılmış odak derinliği (EDOF) tekonolojili monofokal göz içi merceği(53 hastanın 79 gözü) implantasyonu gerçekleştirilmiş hastaların retrospektif olarak cerrahi öncesi ve sonrası yapılan rutin muayenelerinin verileri değerlendirildi. Düzeltilmemiş uzak (UDVA), ara (67cm) (UIVA) ve yakın (35cm) (UNVA) görme keskinlikleri, düzeltilmiş uzak (CDVA), ara (CIVA) ve yakın (CNVA) görme keskinlikleri, gözlük bağımlılıkları, halo ve kamaşma şikayetleri, oküler aberasyonlar (İDesign,Oculus Pentacam), kontrast duyarlılıkları (ClearChart 2 Digital Acuity System (Reichert Technologies)) incelendi. Ayrıca hastaların Amerikan Ulusal Göz Enstitüsü Görme İşlevi Ölçeği anketi (NEI-VFQ 25) sonuçları analiz edildi. Bulgular: Postoperatif 3.ay UDVA ortalamaları Trinova grubunda 0,08 ±0,07 (medyan: 0,1) logmar, Eyhance grubunda 0,08 ± 0,08 (medyan: 0,1) logmar'dır. UIVA ortalaması Trinova grubunda 0,16 ± 0,10 (medyan: 0,2) logmar, Eyhance grubunun ortalaması 0,14 ± 0,10 (medyan: 0,1) logmar bulunmuştur. UDVA ve UIVA açısından gruplar arası fark bulunmamaktadır. UNVA ortalamaları Trinova grubunda 0,09 ± 0,08 (medyan: 0,1) logmar, Eyhance grubunda 0,25 ± 0,11 (medyan: 0,2) logmar olup; Trinova grubunda istatistiksel olarak anlamlı olacak şekilde yakın görme daha iyi saptanmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: to evaluate and compare clinical results of sinusoidal trifocal design (Acriva Trinova (VSY Biotechnology)) and monofocal extended dept of focus (EDOF) technology (Tecnis Eyhance ICB00 (Johnson & Johnson Vision Care, Inc.)) with objective and subjective criteria Materials and methods: Preoperative and postoperative examinations of cataract patients who underwent between July 2019 and August 2020, implanted sinusoidal trifocal intraocular lens (98 eyes of 65 patients) and monofokal intraocular lens with EDOF technology (79 eyes of 53 patients) were reviewed, retrospectively. Uncorrected distance (UDVA), intermediate (67 cm) (UIVA), near (35cm) visual acuity, corrected distance (CDVA), intermediate (CIVA), near (CNVA) visual acuity, spectacle dependency, halo and glare, ocular aberrations (iDesign, Oculus Pentacam), contrast sensitivitiy (Clear Chart 2 Digital Acuity System (Reichert Technologies)) were assessed. In addition, The National Eye Institute 25-Item Visual Function Questionnaire (NEI-VFQ 25) results of patients were analyzed. Results: 3 month postoperatively, the mean UDVA was 0.08 ± 0.07 (median: 0.1) logmar in the Trinova group, and 0.08 ± 0.08 (median: 0.1) logmar in the Eyhance group. The mean UIVA was 0.16 ± 0.10 (median: 0.2) logmar in the Trinova group, and the mean UIVA of the Eyhance group was 0.14 ± 0.10 (median: 0.1) logmar. There were no differences between the groups in terms of UDVA and UIVA. Near vision was found to be statistically significantly better for the Trinova group compared with the Eyhance goup, the mean UNVA were 0,09 ± 0,08 (median: 0,1) logmar and 0,25 ± 0,11(median: 0,2) logmar, respectively. İn the Eyhance group, spectacle independency rates were 11/25 eyes and 38/50 eyes for patients who underwent cataract surgery in one eye or both eye, respectively.