Özellikli lens implantasyon sonuçlarımız
Our featured lens implantation results
- Tez No: 656584
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bifokal olarak nitelenen lenslerle ilgili çalışmalar hem ülkemizde hem de dünyada çok sayıda yapılmıştır. Ancak trifokal olarak nitelenen multifokal merceklerle ilgili prospektif çalışma ülkemizde henüz bildirilmiş değildir. Bu çalışmada, Ocak 2019 – Ocak 2020 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Polikliniğine başvuran ve katarakt tanısı konan hastalara katarakt ameliyatı sırasında konan multifokal GİL'in (Alcon Acrysof IQ Panoptix TFNT00) klinik sonuçları ve hastaların memnuniyet düzeyleri prospektif olarak değerlendirilmiştir. Hastaların postoperatif 1. ve 6. ay uzak, yakın ve ara mesafe görme keskinlikleri, postoperatif 6. ay göz içi basıncı, arka kapsül kesafeti ve fotik fenomen olup-olmadığı kaydedilmiştir. Çalışmaya 44 kadın (%53,7) ve 38 erkek (%46,3) olmak üzere toplamda 82 hastanın 164 gözü dahil edildi. Hastaların ortalama yaşı 52,37±7,62 olarak saptandı. Çalışmamızda postoperatif 6. ayda hastaların uzak mesafede en iyi düzeltilmiş görme keskinliği ortalama 0.05±0.06 logMAR, ara mesafede en iyi düzeltilmiş görme keskinliği ortalama 0.22±0.04 logMAR, yakın mesafede en iyi düzeltilmiş görme keskinliği ortalama 0.21±0.05 logMAR olarak bulundu. Hastaların preop ortalama göz içi basınçları 15.7 mmHg (milimetre cıva), postop 6. ay ortalama göz içi basınçları 16.1 mmHg olarak ölçüldü ve herhangi bir medikal ya da cerrahi antiglokom tedaviye ihtiyaç duyan hasta olmadı. Postoperatif 6. ay yapılan biyomikroskobik muayenede 164 gözün %11,5'inde (n=19) arka kapsül kesafeti geliştiği görüldü ancak hiçbir hastada tedaviyi gerektirecek kadar görme keskinliğini etkilemedi ve klinik olarak anlamlı olmadığı görüldü. Postoperatif 6. ayda hastaların %14,6'sında (n=12) fotik fenomen mevcuttu, postoperatif 6 aylık takip sonucunda 82 hastanın %6,1'inde (n=5) uzak gözlük ihtiyacı, %9,7'sinde (n=8) yakın gözlük ihtiyacı vardı. Çalışmamızda tespit ettiğimiz uzak, yakın ve ara mesafe görmek keskinlikleri, nöroadaptasyon süreci ve uzak yakın gözlük ihtiyacı oranları literatür ile uyumlu görünmektedir. Hastalarımızın memnuniyet düzeyleri iyi seviyedeydi ve göz içi lens değişimi gereken hastamız olmadı. Yeni nesil multifokal lensler uygun hastalarda kullanıldığında uzak mesafenin yanı sıra özellikle ara mesafe ve yakın görme keskinliğinde çok olumlu sonuçlar verdiği için gözlüğe bağımlılığı azaltmaktadır. Endikasyonu olan hastalarda kullanımı oldukça güvenilir ve etkilidir
Özet (Çeviri)
Numerous studies on lenses characterized as bifocal have been conducted both in our country and in the world. However, a prospective study on multifocal lenses described as trifocal has not been reported in our country yet. In this study, the clinical results of the multifocal IOL (Alcon Acrysof IQ Panoptix TFNT00), which was applied during cataract surgery to the patients who consulted to Akdeniz University Faculty of Medicine Ophthalmology Outpatient Clinic and were diagnosed with cataracts between January 2019 and January 2020, were evaluated prospectively. Postoperative 1st and 6th month distance, near and intermediate visual acuity, postoperative 6th month intraocular pressure, posterior capsule opacification and if there was any photic phenomenon or not were recorded. A total of 164 eyes of 82 patients, 44 women (53,7%) and 38 men (46,3%), were included in the study. The mean age of the patients was found to be 52.37±7.62. In our study, the best corrected visual acuity in the distance was 0.05±0.06 logMAR in the postoperative 6th month, the best corrected visual acuity in the intermediate distance was 0.22±0.04 logMAR, and the best corrected visual acuity in the near distance was 0.21±0.05 logMAR. The preoperative mean intraocular pressure of the patients was measured as 15.7 mmHg (millimeter mercury), and the postoperative mean intraocular pressure was 16.1 mmHg in the 6th month, and there were no patients who required any medical or surgical antiglaucoma treatment. Post-operative 6th month biomicroscopic examination revealed posterior capsule opacification in 11,5% (n=19) of 164 eyes, yet it did not affect the patient's visual acuity as much to require treatment and was found to be clinically insignificant. In the postoperative 6th month, 14,6% (n=12) of the patients had photic phenomenon, 6,1% (n=5) of 82 patients had a need for distant glasses after 6 months of postoperative follow-up, and 9,7% (n=8) of the patients needed close glasses. The distance, near and intermediate vision acuities, neuroadaptation process and the need for far-near glasses that we detected in our study seem to be compatible with the literature. The satisfaction levels of our patients were at a good level and we did not have any patients who required intraocular lens replacement. New generation multifocal lenses reduce dependence on glasses as they give very positive results especially in intermediate distance and near visual acuity when used with suitable patients. Its use is very safe and effective in patients with indication