Obez ve normal vücut kitle indeksli bireylerin beslenme ve fiziksel aktivite düzeylerinin karşılaştırılması
Compare the nutritional and physical activity levels of obese or normal body mass index individuals
- Tez No: 618421
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ KOLUKISA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı obez ve normal vücut kitle indeksine sahip bireylerin beslenme ve fiziksel aktivite düzeylerinin karşılaştırılmasıdır. Araştırma kapsamında vücut kitle indeksleri, fiziksel aktivite ve beslenme alışkanlıklarının araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada anket yönetimi kullanılmıştır. Ayrıca araştırmamızda bireylerin beslenme ve fiziksel aktivite düzeylerini kıyaslamak için Ki-Kare analizi (chi-square test), Phi And Cramer's V ve pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Bu çalışmanın evrenini farklı vücut kitle indeksine sahip sağlıklı kişiler oluşturmaktadır. Araştırmaya 60 erkek, 60 kadın toplamda 120 kişi katılmıştır. Katılımcıların öğrenim durumları 40 kişi (%33,3) ilköğretim/lise, 80 kişi (%66,7) lisans/lisansüstü mezunudur. Bulgular: Bu çalışmada deneklerin obez veya normal vücut kitle indeksine sahip olma durumu ile beslenme ile ilgili yeterli bilgiye sahip olup olmaması arasında istatistiksel açıdan anlamlı ve orta şiddette bir ilişkinin olduğu (X2(2)=16,005; p=.000
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to compare the nutritional and physical activity levels of obese or normal body mass index individuals. The aim of the study was to investigate body fat percentages, body mass indexes, physical activity and nutrition habits. Material and Method:Survey management was used in this study. In addition, chi-square test, Phi And Cramer's V and pearson correlation analysis were used to compare nutritional and physical activity levels of individuals.The population of this study consists of healthy individuals with different BMI. The study consisted of 60 males, 60 females and a total of 120 subjects. 40 (33.3%) of them were primary / high school and 80 (66.7%) were undergraduate / graduate. Results:In this study, there was a statistically significant and moderate relationship between the subjects having obese or normal body mass index and whether they had enough information about nutrition (X2 (2) = 16,005; p = .000