İzole sıçan mide fundus ve duodenum düz kasları üzerinde karvakrolün potasyum kanallarına etkisi
Effect of carvacrol on potassium channels of isolated smooth muscles of rat gastric fundus, and duodenum
  1. Tez No: 912586
  2. Yazar: MUHAMMED YUSUF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Düz kaslarının kontraktilitesinde değişiklikler, irritabl bağırsak sendromu ve akalazya gibi hastalıkların fizyopatolojisinde önemli rol oynamaktadır. İnsanlarda, içe doğru doğrultucu (Kir), kalsiyumla aktifleşen (KCa), iki gözenekli (K2P) ve voltaj kapılı (Kv) potasiyum kanallarının dört ana tipi vardır. Karvakrol, çeşitli aromatik bitkilerde doğal olarak bulunabilen sentetik bir bileşiktir. Karvakrolün trakea ve aortada, antimuskarinik, antihistaminik , adrenergik agonistik, TRP ve kalsiyum girişinin inhibisyonu yaptığı bildirilmiştir. Daha önce laboratuvarımızda yapılan bir çalışmada ise, duodenumda karvakrolün yaptığı düz kas gevşemelerinin potasyum iyon kanalları inhibitörü olan tetraetilamonyum tarafından bloke edildiği gösterilmiştir. Düz kaslarda potasyum kanalların üzerinde karvakrolün etkisini test etmek amacıyla izole sıçan mide fundus ve duodenumu kullanılmıştır. Karvakrolün BaCl2, 4-aminopiridin, linopiridin, paxillin ve UCL1684 varlığında gevşetici etkisinin azaldığı, BaCl2 + tetraetilamonyum varlığında gevşetici etkisinin tam olarak engellendiği, glibenklamid varlığında ise gevşetici etkisinin değişmediği gözlenmiştir. Bu bulgular, karvakrolün potasyum kanal açıcı olduğunu ve gevşetici etkisinde KCa1, KCa2.1, KCa2.2, KCa2.3, Kv1.1, Kv1.2, Kv1.4, Kv2.1, Kv2.2, Kv4.1, Kv4.2, Kv4, Kv7.1, Kv7.2, Kv7.3, Kv7.4, Kv7.5, Kir2.1 ve Kir3.1 kanalları rolü olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Changes in the contractility of smooth muscles play an important role in the pathophysiology of diseases such as irritable bowel syndrome and achalasia. In humans, there are four main types of potassium channels: inwardly rectifying (Kir), calcium-activated (KCa), two-pore (K2P), and voltage-gated (Kv). Carvacrol is a synthetic compound found naturally in various aromatic plants. It has been reported that carvacrol acts as an antimuscarinic, antihistaminic, and adrenergic agonist, and inhibits TRP and calcium entry into the trachea and aorta. In a previous study conducted in our laboratory, it was shown that the smooth muscle relaxation caused by carvacrol in the duodenum was blocked by tetraethylammonium, an inhibitor of potassium ion channels. Isolated rat gastric fundus and duodenum were used to test the effect of carvacrol on potassium channels in smooth muscles. It was observed that the relaxant effect of carvacrol decreased in the presence of BaCl2, 4-aminopyridine, linopyridine, paxillin, and UCL1684, the relaxant effect was completely blocked in the presence of BaCl2 + tetraethylammonium, and there was no change in the relaxant effect in the presence of glibenclamide. These findings show that carvacrol is a potassium channel opener, has a relaxant effect, and KCa1, KCa2.1, KCa2.2, KCa2.3, Kv1.1, Kv1.2, Kv1.4, Kv2.1, Kv2.2, Kv4.1, Kv4. .2, Kv4, Kv7.1, Kv7.2, Kv7.3, Kv7.4, Kv7.5, Kir2.1 and Kir3.1 channels play a role in its relaxant effect.