Çiğli Bölge Eğitim Hastanesine başvuran kadınların jinekolojik kanserlerle ilgili farkındalığı
Gynecological cancer awareness for women applying to Ciğli Regional Training Hospital
- Tez No: 618432
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZER ER GÜNERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Çalışmada Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'ne başvuran jinekoloji hastalarının jinekolojik kanserler konusunda farkındalıklarının saptanması amaçlanmış ve İzmir'deki Çiğli Bölge Eğitim Hastanesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini 400 hasta oluşturmaktadır. Araştırma tanımlayıcı ve kesitsel tipte yapılmıştır. Verilerin toplanmasında 71 sorudan oluşan soru formu (30 soru“Veri Toplama Formu”ve 41 soru“Jinekolojik Kanserler Farkındalık Ölçeği=JİKFÖ”) kullanılmış ve verilerin istatistiksel analizi SPSS 22.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde sayı, yüzde dağılımı, ortalama, standart sapma ve ileri analizler kullanılarak hesaplama yapılmıştır. Araştırmaya katılan hastaların yaş ortalamaları 40.6±10.7'dir. Çalışma katılanların %26,7'si ilkokul mezunu, %87.2'si evlidir. Kadınların ilk adet yaş ortalaması 13.3±1.95 ve ilk cinsel ilişki yaş ortalaması 21.4±3.78 olarak bulunmuştur. Araştırmaya katılan kadınların %30.2'ü oral kontraseptif kullanmakta, %24.8'i menopoza girmiş ve %23.2'sinin menopoz döneminde HRT aldığı belirlenmiştir. Araştırmaya katılan kadınların %70.7'si Pap smear testi ve %5.5'i insan papilloma virüs aşısı yaptırmıştır. Kadınların %80.7'si Aile Sağlığı Merkezi ve Kanser Taramaları Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM)'de kanser taraması yapıldığının farkında iken,“doğum masasına karşı yaşanılan korku”nun doktora gitmede en önemli etken olduğu sonucuna varılmıştır. JİKFÖ toplam puan ortalaması 160,31±22,42; alt ölçek puanları Jinekolojik Kanser Riskleri Farkındalığı 30,76±6,59; Jinekolojik Kanserlerde Erken Tanı ve Bilgi Farkındalığı 16,76±3,29; Jinekolojik Kanserlerden Korunma Farkındalığı 23,04±4,29; Jinekolojik Kanserlerde Rutin Kontrol ve Ciddi Hastalık Algısı Farkındalığı 89,74±14,11 olarak hesaplanmış ve kadınların farkındalığı orta seviyede bulunmuştur. Jinekolojik kanserler, Türkiye'de ve Dünya'da araştırma verilerine bakıldığında yaygın ve önemli bir problem olduğu karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada da hastaneye başvuran kadınların bu konuda farkındalığının orta seviyede olduğu ve tarama programında yer alan servikal kanser tarama sıklığına uyulmadığı sonucuna varılmıştır. Sağlık çalışanlarının, hastanelere başvuran kadınlarda jinekolojik kanserlere karşı farkındalık oluşturmak için eğitim planlamalı, broşür ve afişlerle konuya ilişkin duyarlılığı artırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the awareness of gynecological patients on gynecological cancers who applied to the Gynecology and Obstetrics Policlinic of Çiğli Regional Training Hospital and carried out in Çiğli Regional Training Hospital in İzmir city center. The population of the study consists of 400 patients. The research was conducted in descriptive and cross-sectional type. In the acquisition of data, the questionnaire form consisting 71 questions was used (30 question Data collection form" and 41 question ' Gynecological Cancer Awareness Scale: GCAS.) and statistical analysis of data was done by using SPSS 22.0 packet programme. The mean age of the patients who participated in research was 40.6±10.7. of the study participants are primary school graduates 26.7% and 87.2% are married. The average age of the first menstruation of women is 13.3 ± 1.95 and the average age of sexual intercourse was 21.4 ± 3.78. 30.2% of women participating in the study use oral contraceptives. 30.2% of women participating in the study use oral contraceptives, 24.8% entered menopause and 23.2% received HRT during menopause.70.7% of the women made Pap smear test. Of the women participating in the study had done a Pap smear test 70.7% and 5.5% had done a human papilloma virus vaccine. While 80.7% of women are aware that cancer screening is done at the Family Health Center and Cancer Screenings, Early Diagnosis,,ıt was concluded that the most common reason for the women not attending a doctor was 'fear against the birth table'. Gynecological Cancer Risks Awareness 30,76 ± 6,59; Early Diagnosis and Knowledge Awareness in Gynecological Cancers 16.76 ± 3.29; Awareness of Gynecological Cancer Prevention 23.04 ± 4.29; Routine Control and Serious Disease Perception Awareness in Gynecological Cancers was calculated as 89.74 ± 14.11 and the awareness of women was found to be at a medium level. Gynecological cancers, when we look at the data in Turkey and in the world research emerges is a common and important problem. Gynecological cancers, when we look at the data in Turkey and in the world research emerges is a common and important problem.In this study, it was concluded that the awareness of women admitted to the hospital was moderate and the frequency of cervical cancer screening in the screening program was not complied with. Health workers should plan training to raise awareness of gynecological cancers among women who apply to hospitals, and their sensitivity should be increased with brochures and posters.