Gebelerde pelvik taban ve pelvik taban kas eğitimi farkındalığı, bilgi ve inanışlarının incelenmesi
Examination of awareness, knowledge and beliefs on pelvic floor and pelvic floor muscle training in pregnant women
- Tez No: 618431
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİYE ÖZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmanın amacı, gebelerin pelvik taban ve pelvik taban kas eğitimi hakkında farkındalık, bilgi ve inanışlarının belirlenmesiydi. Çalışmaya gebelik haftası 5-40 arasında değişen 250 gönüllü gebe dahil edildi. Gebelerin fiziksel ve sosyo-demografik özellikleri kaydedildikten sonra pelvik taban ve pelvik taban kas eğitimi farkındalığı, bilgi ve inanışlarını değerlendiren anketi tamamlamaları istendi. Sağlıkla ilgili yaşam kalite düzeyleri Kısa Form-36, fiziksel aktivite düzeyleri ise Gebelik Fiziksel Aktivite Anketi ile belirlendi. Gebelerin pelvik taban kas anatomisi ve işlevi, pelvik taban kas eğitimi, pelvik taban disfonksiyonları ve tedavi yöntemleri hakkında yetersiz bilgi ve farkındalık seviyesine sahip olduğu; bazı gebelerin pelvik taban ve pelvik taban disfonksiyonları hakkında maladaptif inanışlara sahip olduğu saptandı. Gebelerin büyük bir kısmının gebe okuluna katılmadığı ve eğitim seviyesi yüksek olanların gebe okuluna katılım oranının daha yüksek (p=0,003) olduğu belirlendi. Sonuç olarak, gebelerin pelvik taban kasları ve eğitimine ilişkin yetersiz farkındalık ve bilgi seviyesine ve maladaptif inanışlara sahip olduğu ortaya çıktı. Gebelerin birçok pelvik taban problemi açısından risk altında oldukları bu süreçte, potansiyel problemleri, önleyici ve tedavi edici yöntemleri bilmeleri önemlidir. Bu nedenle, her gebenin rutin olarak sağlık profesyonelleri tarafından pelvik taban hakkında bilgilendirilmesi ve pelvik taban kas eğitimine katılımı için teşvik edilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the awareness, knowledge and beliefs of pregnant women on pelvic floor and pelvic floor muscle training. 250 volunteer women with gestational week ranging between 5 and 40 were included in this study. After the physical and socio-demographic characteristics of the pregnant women were recorded, they were asked to complete the questionnaire assessing their awareness, knowledge and beliefs on pelvic floor and pelvic floor muscle training. Health related quality of life levels were determined by Short Form-36 and physical activity levels were determined by the Pregnancy Physical Activity Questionnaire. Pregnants had insufficient level of knowledge and awareness about pelvic floor muscle anatomy and function, pelvic floor muscle training, pelvic floor dysfunctions and treatment methods; some, had maladaptive beliefs about pelvic floor and pelvic floor dysfunctions. It was determined that most of the pregnant women did not attend the pregnant school and those with higher education level had higher participation in the pregnant school (p=0,003). As a result, pregnants had insufficient awareness and knowledge levels, maladaptive beliefs on pelvic floor muscles and training. It is essential for pregnant women to know potential problems, preventive and therapeutic methods in this process which they are at risk for various pelvic floor dysfunctions. Therefore, it can be recommended that pregnant women should be routinely informed about the pelvic floor by health professionals and encourage to participate in pelvic floor muscle training.