Beden eğitimi öğretmenlerinin yeterlik algılarının araştırılması (Giresun örneklemi)
Research of the competency perception of physical education teachers (Giresun sample)
- Tez No: 618439
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYTULLAH DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu araştırmada, Giresun il Merkezi ile İlçelerindeki okullarda görev yapan beden eğitimi dersi öğreticilerinin yeterlik algıları ile bu algıların“cinsiyet, yaş, mesleki kıdem, spor yapma düzeyi, spor branşı, öğretmenlik mesleğini seçme nedeni ve aylık gelir”değişkenleri açısından farklılıkları incelendi. Gereç ve Yöntem: Araştırma grubunu, 2018-2019 öğretim yılı Giresun İl Merkezi ile ilçelerinde bulunan ortaokul ve liselerde, çalışan amaçlı örnekleme yöntemine göre seçilen 119 gönüllü beden eğitimi öğretmenleri oluşturdu. Araştırma verilerinin toplanmasında tez yazarının oluşturmuş olduğu“Kişisel Bilgiler Dökümanı”ve Ünlü(2008) tarafından oluşurulan“Beden Eğitimi Öğretmenleri Yeterlik Ölçeği”kullanıldı. Ölçeğin alt boyutlarına dair ortalama ve standart sapmaları verildi, ölçek ile alt boyutları için ise Cronbach-Alfa değerlerine bakıldı. Ayrıca ölçek ile alt boyutları için normallik varsayımları incelendi. İncelenen ölçekler normal dağılıma sahip olmadığından dolayı ölçekler ile düzey sayısı iki olan cinsiyet, kurum ve yerleşim yeri değişkenlerinin analizinde Mann-Whitney U test istatistiği, düzey sayısı ikiden fazla olan gelir durumu, yaş, meslek yılı, sporculuk geçmiş düzeyi, spor uzmanlık branşı ve öğretmenliğin neden seçildiği değişkenlerinin analizinde Kruskal-Wallis test istatistiği kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, the differences in perceptions of the competence of physical education teachers working in the schools in Giresun city center and its districts with the variables such as“gender, age, professional seniority, level of doing sports, sports branch, the reason for choosing the teaching profession and monthly income”were examined. Material and Method: The research group consisted of 119 volunteer physical education teachers selected in accordance with employee sampling method in Giresun Provincial Center in 2018-2019 academic year and in secondary schools and high schools in their districts. The“Personal Information Document”created by the thesis author and“Physical Education Teachers Proficiency Scale”created by Ünlü (2008) were used to collect research data.. Average and standard deviations of the sub-dimensions of the scale were given, and Cronbach-Alpha values were examined for the scale and its sub-dimensions. In addition, normality assumptions were examined for the scale and its sub-dimensions. Since the scales examined do not have a normal distribution, Mann-Whitney U test statistics, income level with more than two levels, age, occupational year, sports history, sports specialty branch and why did teachers choose teaching Kruskal-Wallis test statistics were used to analyze variables.