Financial reporting rules, performance presentation standards and performance measurement
  1. Tez No: 61845
  2. Yazar: AYŞE DİRİK GÜRLÜMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. E. ABDÜLGAFFAR AĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
IV ÖZET Finansal raporların kullanıldığı piyasaların ve bu piyasaları düzenleyen politik süreçlerin globalizasyonu daha tekdüze uluslararası muhasebe standartlarına geçiş yönünde baskılar oluşturmaktadır. Bir muhasebe sistemi ait olduğu ülkenin piyasalarının özelliklerine ve izlediği politikalarına göre düzenlendiğinden, birbirinden çok farklı olan ulusal muhasebe sistemleri karşılaştırıldığında tek bir doğru muhasebe uygulamasının olmasının mümkün olmadığı görülmektedir. Buna rağmen ülkeler arasındaki uygulama farklılıklarının gitgide azaldığı dikkat çekmektedir. Muhasebe uygulamalarının uluslararası hale getirilmesinde oldukça yol katedilmiş olmasına rağmen, bunun karışık ve belirsizliklerle dolu bir süreç olduğu da kabul edilmelidir. İlk önce her ülke kendi muhasebe uygulamalarında tekdüzeliği sağlamalıdır. Ancak bunun ardından muhasebe uygulamalarının tekdüzeliğinin uluslararası olarak sağlanması mümkün olacaktır. Malesef Türkiye'de henüz muhasebe uygulamalarında tekdüzen sağlanamamıştır. Yatırım yöneticileri açısından muhasebe uygulamaları ile finansal tabloların hazırlanış ve sunuş esaslarının daha tekdüze bir hale getirilmesi yönündeki çalışmalar avantaj teşkil etmektedir, çünkü bu finansal tablolar yatırım yöneticileri tarafından yatırım kararlan verirken kullanılmaktadır. Bu tabloların tekdüze olması onları daha güvenilir kılmakta, bu da yatırım yöneticilerinin daha isabetli yatırım kararlan almasına katkıda bulunmaktadır. Ayrıca, tekdüze hazırlanmamış mali tabloların kullanımından doğabilecek yanlış yatırım kararlan ortadan kalkacağından, yatırım yöneticisinin performansı daha doğru bir şekilde ölçülebilecektir. Yatırım yöneticileri tarafından rehber olarak kullanılmak üzere standard bir model geliştirilmesi ve endüstrideki performans ölçüm ve sunumunun standard bir hale getirilmesi yönünde çalışmalar mevcuttur. Ayrıca, bu standarttan tamamlayıcı ahlak kurallarının da oluşturulmasına çalışılmaktadır. Burada amaç yatırım yöneticilerinin ve yatırım danışmanlarının rakamları kendi lehlerine manipüle etmelerini önleyerek müşteri (yatırımcılar) ve müşteri adaylarına geçmiştekinden daha adil davranılmasını sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT The pressure for more uniform international accounting rules arises from two factors: increased internationalization of the markets in which accounting reports are used, and increased globalization of the political processes that regulate those markets. The result of international comparisons of accounting systems is that there is no one 'true' way of doing accounting. However, the differences among countries are diminishing. It can be seen that internationalization of accounting is proceeding apace, but this process is along complex and uncertain paths. Firstly and most importantly, each country should establish uniformity in its own accounting practices and internationalization of accounting will then follow it. Unfortunately, in Turkey, the accounting practices are not uniform yet. The efforts spend to make 'accounting practices' and 'preparation and presentation of financial statements' more uniform are advantageous for investment managers, because the financial statements are utilized by investment managers in their decision making process. The uniformity of these statements make them more reliable and this leads investment managers to make better investment decisions. Also, by eliminating the wrong investment decisions only because of the utilization of unreliable financial statements as a source of information, uniformity provides better picture of the performance of the investment managers. There are also efforts to identify a clear set of guidelines that would become a model for use by investment managers and to bring about an awareness and a standardization with regard to the presentation and measurement of performance in the industry. Also creation of a code of ethics to accompany the proposed standards is another issue that is worked on. The central aim is to make it more difficult for investment managers and advisors to manipulate the numbers, and thus to insure that clients and prospects are treated more fairly than they have been in the past.