Successful implementation of reengineering through information technology and dupont application (An experience in dupont de nemours and Co.Inc.Virginia, USA)
- Tez No: 61846
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDEFHAN OĞUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
IV ÖZET Stratejik sistemler geliştirme yolu ile rekabetsel avantaj sağlamak isteyen işletmeler 1980'li yıllarda Bilgi Teknolojisi üzerine yoğun yatırımlarda bulunmuşlardır (Porter and Miller, 1995). Günümüzde, işletmeler rekabetsel avantaj sağlamak, rekabetçi pazar koşullarında yarıştan kopmamak, belki de daha önemlisi gelecekteki değişimlere ayak uydurabilmek ve hayatta kalabilmek için daha fazla değişim mühendisliği kavramı ile ilgilenmektedirler. Değişim Mühendisliğime radikal bir kavram olduğu, iş akışlarının işletme içindeki ve işletmeler arasındaki işlemlerin bilgi teknolojisi üzerine dayanarak yeniden şenlendirilmesini ifade ettiği bilinmektedir. Değişim Mühendisliği ile Bilgi Teknolojisi arasındaki ilişkiyi inceliyen bu araştırmanın uygulama çalışması Amerika Birleşik Devletleri'nin Virginia eyaletindeki DuPont Nemours and Co., Inc. 'da yapılmıştır. Dupont şirketinde yapılan çalışmada, yüzelli bilgi teknolojisi grup üyesi örneklem grup olarak seçilerek hazırlanan anket formunun doldurulması istenmiştir. Teorik temeller ışığında, işletmedeki değişim mühendisliğinin başarılı bir şekilde uyarlanması ve uygulanması konusunu bilgi sistemleri uygulamasının teorik yönünü kullanarak araştırılmıştır. Araştırma, Bilgi Teknolojisi ortamının işletmedeki yeniden yapılanmanın başarılı veya başarısız olması üzerinde önemli bir rolü olduğunu göstererek Değişim Mühendisliği ile Bilgi Teknolojisi arasındaki bağın önemini ortaya koymuştur. Sonuç, bu çalışma bize sadece başarılı bir Değişim Mühendisliği uygulamasının gerekli koşullarım ve sonuçlarım yer etmiş teorilerin bugünkü bir fenomene uyarlanması ile anlamamıza yardımcı olmakla kalmayıp, Değişim Mühendisliği ile Bilgi Teknolojisi arasında varolan kuvvetli bağı göstermektedir.
Özet (Çeviri)
u ABSTRACT During 1980' s organizations invested heavily in Information Technology (IT) to attain a position of competitive advantage through the development of strategic systems (Porter and Millar, 1995). Today, organizations are increasingly looking at reengineering concept to gain a competitive edge. Reengineering is a radical concept, IT based redesign of work flows and processes within and between organizations (Davenport and Short, 1990). Business Reengineering is on the agenda of many companies in different industries. Striving to improve business processes to better meet customer requirements, Business Reengineering initiatives also aim at revolutionising key performance criteria, such as cost, delivery, and quality. Recently however it is being discussed, whether Business Reengineering in reality is just another“management fad”, not having lived up to high expectations. Trade magazines and managers talk about failing Business Reengineering projects, consequently turning some companies away from Business Reengineering, towards other management initiatives, which promise better bottom-line results. What goes wrong with Business Reengineering ? I believe that nothing is wrong with it. Only the way it is applied in those organization that have failed may not be correct, or there may be resistance to change in the said organizations or lack of relavant technology or even misuse. This research aiming to look at the relationship between reengineering and IT had been done in DuPont Nemours and Co. Inc. In Virginia, USA. One hundred and fifty IT group members had been chosen as a sample and asked to complete the designed questionnaire. Using a theoretical perspective of IS implementation, I researched successful adaptation and implementation of BPR in the light of theoretical foundation. The results indicates that, the IT climate plays a major role in determining the success or failure of BPR. The results of the study point to the strong meshing between the reengineering and IT. Through the application of well established theories to a recentm phenomenon, this study helps us better understand the circumstances and conditions leading to successful BPR implementation. The result of the study pointed out that there resides a strong relationship between reengineering and IT.