A comprehensive review of big data applications for power systems
Güç sistemlerinin büyük veri uygulamalarının kapsamlı olarak incelenmesi
- Tez No: 618455
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL ÇAĞATAY BAYINDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, yazar okuyucunun enerji sistemleri, veri ile enerji sistemleri arasındaki ilişki, büyük veri analitiği hakkında temel bilgilere sahip olmasını amaçlamıştır. Başta smart grid olmak üzere akıllı enerji sistemleri açıklnamıştır. Büyük veri kavramı üzerinde çalışılmıştır. Veri sürümlü sistemler araştırılmıştır. Enerji sistemlerinde büyük veri uygulamaları hakkında detaylı bilgi verilmiştir. Sistmlerin büyük veri kaynakları üzerinde çalışlımıştır. Daha önce yapılmış çalışmalar ile ilgili bilgi toplanmıştır. Sonuçta veri sürümlü sistemlerin yönetimindeki zorlukları belirliyoruz. Enerji verimliliği üzerindeki katkılarını çalıştık. Verimlilik artışı yapmak için yapılmış çalışmalar üzerinde durduk. Çok miktardaki verilerin yönetilmesindeki zorluklar üzerinde duruldu ve bu sistemlerin bilgi teknoljisi altyapısı ile ilgili bilgi verildi. Güç ve enerji sistemlerinin veri yönelimli uygulamaları ile ilgili kapsamlı bir çalışma yapıldı.
Özet (Çeviri)
By this study, author aims for reader to get basic knowledge about energy systems, relation between data and energy systems, big-data analytics concept. Concept of intelligent energy systems, namely smart grid is described. Concept of big-data is studied. Benefits of data-driven systems are searched. A detailed information about applications of big-data on energy systems is given. Sources of energy big-data is studied. Many applications studied before are analyzed. Finally, we point out the challenges of managing big data-driven energy systems. Effect of big-data analytics of energy efficiency. Examples of studies to increase energy efficiency. Challenging aspects of managing such a huge amount of data. Gives some requirements of s IT infrastructure to achieve applications on data. A comprehensive review on big data driven smart energy management applications is presented.