Farklı karışım oranlarında güç tutuşur özelliğe sahip liflerden elde edilen iplik ve kumaş özelliklerinin incelenmesi
The investigation of yarn and fabri̇c properties made from flame resistant fiber with different blend ratios
- Tez No: 618456
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ŞARDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada farklı karışım oranlarında meta aramid, para aramid ve FR viskon liflerinden elde edilen ipliklerin ve bu ipliklerden elde edilen örme kumaşların fiziksel, konfor özelliklerinin ve yanma davranışlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla güç tutuşur kumaşların üretiminde sıklıkla kullanılan beş farklı karışım oranında, iki farklı lineer yoğunluğa sahip on farklı iplik elde edilmiştir. İpliklerin fiziksel (lineer yoğunluk, büküm, rutubet, düzgünsüzlük, tüylülük) ve mukavemet özellikleri standartlara uygun bir şekilde test edilmiş sonrasında bu ipliklerden sabit üretim parametreleri kullanılarak örme kumaşlar elde edilmiştir. Elde edilen örme kumaşların öncelikle mukavemet ve uzama özellikleri (patlama mukavemeti, sabit yük altında kopma uzaması), konfor özellikleri (hava geçirgenliği, su buharı geçirgenliği, ısıl geçirgenliği) standartlara uygun bir şekilde test edilmiş ve testler sonucunda elde edilen veriler SPSS istatistik programında değerlendirilmiştir. Kumaşların yanma testleri standarda uygun bir şekilde gerçekleştirilmiş ve sonrasında elde edilen veriler görsel olarak değerlendirilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda meta aramid, para aramid ve FR viskon liflerinin karışım oranının ipliklerin mukavemet, düzgünsüzlük, rutubet özelliklerine; kumaşların mukavemet, konfor özelliklerine etkisinin istatiksel olarak önemli olduğu görülmüştür. Karışımda aramid lif oranı arttıkça ipliklerin ve kumaşların mukavemet değerlerinin arttığı ve aramid içeren karışımlardan oluşan kumaşların su buharı, hava geçirgenliği ve termal geçirgenlik özelliklerinin FR viskon içeren karışımdan oluşan kumaşların su buharı, hava geçirgenliği ve termal geçirgenlik özelliklerine yakın olduğu görülmüştür. Yanma testi sonrasında en yüksek kütle kaybı değeri karışımıda FR viskon içeren kumaşlarda olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the physical and comfort properties and burning behaviors of yarns produced with meta aramid, para aramid and FR viscose fibers in different blending ratios and knitting fabrics made from that yarns. For this purpose ten different yarns were produced in two different linear density with five different blending ratios which are frequently used in the production of flame resistant fabrics. The physical (linear density, twist, moisture values, unevenness, hairiness) and strength properties of these yarns were tested according to the standards thereafter those knitting fabrics were produced with these yarns. The produced knitting fabrics were tested according to the standards for strength and elongation properties (bursting strength, elongation at break), comfort properties (air permeability, moisture permeability, thermal conductivity). The obtained test results were analyzed statistically on SPSS programme. The fabrics were evaluated visually according to the data obtained after burning tests. The results of this study indicate statistically that the effects of meta aramid, para aramid and FR viscose fibers blending ratio is significant for strength, moisture, uneveness properties of yarns and strength, comfort properties of fabrics. It was observed that the strength values of yarns and fabrics increased as the ratio of aramid fiber in the blending increased and the moisture permeability, air permeability and thermal permeability properties of fabrics which contain aramid blends were close to the moisture permeability, air permeability and thermal permeability properties of fabrics containing FR viscose.The highest mass loss value was determined in the fabrics which containing FR viscose as the result of the burning test.