Dalgaboyu ayrımlı X-ışını fluoresans (Wd-xrf) spektrometresiyle demir cevheri analizi
Analysis of iron ore using with wavelenght dispersive X-ray fluorescence (Wd-xrf) spectrometry
  1. Tez No: 618505
  2. Yazar: AYŞE KOYUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KABAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın ana hedefi, yüksek oranda demir içeren demir cevheri numunelerinin XRF analiz yöntemi ile analizinin gerçekleştirilmesi ve yöntemin çeşitli parametrelerinin analiz sonuçlarına etkisini gözlemleyerek demir cevheri yapısındaki malzemeler için temel olarak en uygun ölçüm koşullarının neler olabileceğinin belirlenmesidir. Tez kapsamında Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) bünyesinde 2015 yılından itibaren yürütülen 2015-32-13-03 kodlu“Sivas-Erzincan-Malatya Demir Aramaları”projesi için ilgili bölgelerden alınan numuneler ve yine aynı kurumun XRF laboratuvarında bulunan bir WD-XRF spektrometresi kullanılmıştır. Sonuçta; mineralojik etki, parçacık boyutu ve homojenite etkisi gibi numune hazırlama yönteminden kaynaklanan etkilerin demir cevheri numunelerinde oldukça yüksek olduğu gözlenmiştir. Eritiş numune hazırlama yönteminin, demir cevheri numunelerinde, bu etkileri yüksek oranda düzelttiği tespit edilmiştir. Matris etkisini düzeltmek için teorik olarak elde edilen katsayı düzeltme modeli kullanılmış ve numunelerin kantitatif analiz sonuçları ile referans veri seti karşılaştırıldığında; matris etkisinin büyük oranda minimize edildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to analyze the iron ore samples by XRF analysis method and to determine the optimum measurement conditions for these samples by observing the effect of various parameters of the method on the analysis results. Within the scope of the thesis, the geological samples obtained from the relevant regions for the project Sivas-Erzincan-Malatya Iron Ore Exploration (with the code of 2015-32-13-03) which has been carried out since 2015 under the General Directorate of Mineral Research and Exploration (MTA) and a WD-XRF spectrometer in XRF laboratory of MTA were used. In conclusion; the sample preparation effects such as mineralogical effect, particle size and homogeneity effect were found to be quite high in iron ore samples. It has been determined that the fused bead preparation method improves these effects in iron ore samples at a high rate. In order to correct the matrix effect, an influence of coefficient correction model was used and when the quantitative analysis results of the samples were compared with the reference data set; it has been found that the effect of matrix is greatly minimized.