Manyetik dendrimerlerin sentezi, karakterizasyonu ve ağır metal gideriminde kullanımı
Synthesis, characterization and use of magnetic dendrimers in heavy metal removal
  1. Tez No: 779212
  2. Yazar: ÇAĞLA KURŞUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİLE ÖZCAN, DOÇ. DR. NURDAN KURNAZ YETİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Dendrimerler birbirini tekrar eden birimlerden oluşan, dallanmış, küre şeklindeki moleküllerdir. Dendrimerler çok sayıda uç grup nedeniyle yüksek kimyasal reaktive gösterdiğinden dolayı çok farklı alanlarda kullanılabilen nanomateryallerdir. Bu tez çalışmasında, Cr(III) ve Cr(VI)'nın zenginleştirilmesi için yeni Fe3O4 çekirdekli manyetik dendrimerler sentezlenmiş ve yapıları çeşitli spektroskopik yöntemlerle incelenmiştir. Manyetik Dendrimerlerin yapıları FT-IR, XRD gibi spektroskopik yöntemlerle aydınlatılmış ve SEM, TEM gibi cihazlarla mikroskobik olarak incelenmiştir. Manyetik özellikli dendrimer kullanılarak Cr(III) ve Cr(VI) için katı faz ekstraksiyonu (SPE) prosedürü ile zenginleştirme işlemi yapılmış ve optimum (pH, elüent türü-derişimi, süre, miktar vb.) koşullar alevli atomik adsorpsiyon spektroskopisi (FAAS) ile belirlenmiştir. Analizler neticesinde elde edilen optimum koşullar gerçek örneklere uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Dendrimers which made up of repeating units, are branched, spherical molecules. Dendrimers are nanomaterials that can be used in many different areas because of their high chemical reactivity due to the large number of end groups. In this thesis, new Fe3O4 core magnetic dendrimers were synthesized for the enrichment of Cr(III) and Cr(VI) and their structures were investigated by various spectroscopic methods. The structures of magnetic dendrimers were illuminated by spectroscopic methods such as FT-IR, XRD and microscopically examined with devices such as SEM, TEM. The enrichment process for Cr(III) and Cr(VI) was carried out by solid phase extraction (SPE) procedure using magnetic dendrimer. By using magnetic dendrimer, enrichment process was performed for Cr(III) and Cr(VI) with solid phase extraction (SPE) procedure and optimum (pH, eluent type-concentration, time, amount etc.) conditions were determined by flame atomic adsorption spectroscopy (FAAS). The optimum conditions obtained as a result of the analyzes were applied to the real samples.