Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis biriminde çalışan sağlık personelinin anksiyete\depresyon seviyeleri ile antidepresan\anksiyolitik ilaç kullanma eğilimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 618556
  2. Yazar: SİNAN ÇOLPO
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATİLLA TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmada Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis biriminde çalışan sağlık personelinin anksiyete\depresyon seviyeleri ile antidepresan\anksiyolitik ilaç kullanma eğilimleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı sağlık çalışanlarının sorunlarını altında yatan nedenlerinin araştırılması ve çözüme kavuşturulması için gerekli adımların atılmasına yardımcı olmaktır. Araştırmanın evreni, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis'inde çalışan 128 sağlık personelinden oluşturulmuştur. Çalışma bu hastanede görevli 107 sağlık personeli ile yürütülmüştür. Her bir katılımcıya sosyodemografik veri formu ile beraber, Beck Depresyon Envanteri, Beck Anksiyete Envanter, Bilinçli ve Reçeteli İlaç Kullanımı Bilgi Formu ve İlaç Kullanmaya İlişkin Sağlık İnanç Ölçeği uygulanmıştır. Çalışmanın istatistiksel veri analizinde, SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri sayı, yüzde ve standart sapma olarak hesaplanmıştır. Verilerin analizinde sürekli değişkenlerin normal dağılıma uyup uymadığı Shapiro Wilk Testi kullanılmıştır. Sürekli değişkenler normal dağılıma uymadığı için verilerin analizinde nonparametrik testler kullanılmıştır (Mann Whitney U Testi, Chi-Square Testi, Fisher's Exact Testi).
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between anxiety / depression levels and tendency to use antidepressant / anxiolytic drugs in the emergency department of Okmeydanı Training and Researh Hospital was investigated. The aim of this study is to help to take the necessary steps to investigate and solve the underlying causes of the problems of health workers. The population of the study consisted of 128 health personnel working in the Emergency Department of Okmeydanı Training and Research Hospital. The study was conducted with 107 health personnel in this hospital. Sociodemographic data form, Beck Depression Inventory, Beck Anxiety Inventory, Conscious and Prescription Drug Use Information Form, and Health Belief Scale for Drug Use were administered to each participant. SPSS 22.0 package program was used in the statistical data analysis of the study. Sociodemographic characteristics of the participants were calculated as number, percentage, mean and standard deviation. Shapiro Wilk Test was used to determine whether the continuous variables fit the normal distribution. Nonparametric tests (Mann Whitney U Test, Chi-Square Test, Fisher's Exact Test) were used in the analysis of the data since continuous variables did not fit the normal distribution.