İzoniazid ve rifampisin verilmiş ratlarda curcuminin koruyucu etkisinin araştırılması
Investigation of the protective effect of curcumin isoniazid and rifampicin-treated rats
  1. Tez No: 618653
  2. Yazar: SELİN ELİF GÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışmasında tüberküloz tedavisinde yoğun kullanım sebebiyle, karaciğer transaminaz enzimlerine zarar verebilen ve hepatotoksisiteye yol açabilen İzoniazid ve Rifampisin'in yan etkilerine karşı Curcuma longa'nın koruyucu etkisinin olup olmadığı ve diğer dokulardaki olası etkileri araştırılmıştır. Çalışmada, toplam 60 tane Wistar albino ırkı dişi rat kullanılmıştır. Çalışma grupları;Kontrol, Curcumin, İzoniazid+Rifampisin, İzoniazid+Rifampisin+Curcumin olarak oluşturulmuştur. Gavaj işlemleri her sabah aynı saatte gerçekleştirilmiştir. İzoniazid ve Rifampisin 100 mg/kg vücut ağırlığı düzeyinde gavaj yöntemi ile ratlara verilmiştir. Curcumin ise 100 mg/kg vücut ağırlığı düzeyinde gavaj yoluyla ratlara verilmiştir. Ratlar servikal dislokasyon ile sakrifiye edilerek kanları alınmıştır. Ratlardan alınan kan örneklerinde Alanin transaminaz (ALT), Aspartat transaminaz (AST) ve Alkalen fosfataz (ALP) enzim aktiviteleri ölçülmüştür. Curcuminin koruyucu etkisinden yararlanabileceğimiz düşüncesi ile planladığımız çalışmamızda bu kombinasyona ek olarak İzoniazid+Rifampisin+Curcumin kombinasyonunun olası hepatotoksisiteyi engelleyebileceğimiz planlanmıştır. Bu amaçla gerçekleşen çalışmalarımızda Curcuminin gözle görülebilir şekilde koruyucu etkileri gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
İn this study was to investigate whether Curcuma longa has a protective effect against the side effects of Isoniazid and Rifampicin, which can damage liver enzymes and lead to hepatotoxicity due to intensive use in the treatment of tuberculosis and its possible effects on other tissues. A total of 60 Wistar albino rats were used in the study. The study groups consisted of Control, Curcumin, Isoniazid+Rifampicin, Isoniazid+Rifampicin+ Curcumin. Gavage were performed at the same time every morning. Isoniazid and Rifampicin were administered to rats by gavage at a body weight level of 100 mg/kg. Curcumin was given to rats by gavage at 100 mg/kg body weight. The rats were sacrificed by cervical dislocation and their blood was collected. Alanine transaminase (ALT), Aspartate transaminase (AST) and Alkaline phosphatase (ALP) activities were measured in rats. In our study, we thought that we could benefit from the protective effect of curcumin, in addition to this combination, it was planned that Isoniazid+Rifampicin+ Curcumin combination could prevent possible hepatotoxicity. For this purpose, the protective effects of Curcumin are visible in our studies.