Bulanık theha ön-ı-sürekli fonksiyonların kuvvetli formu
Strongly theha pre-i-continuous functions
  1. Tez No: 618693
  2. Yazar: KÜBRA CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHU AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümü olan birinci bölümde; tezde kullandığımız kavramların kısaca literatür bilgileri verildi. İkinci bölümde; çalışmamız için gerekli olan ideal topolojik uzaylardaki temel kavramlar ve kümenin lokal fonksiyonundan bahsedildi. Üçüncü ve dördüncü bölümde ise; fuzzy topolojik uzaylar, fuzzy ideal topolojik uzaylar ve fuzzy pre-I-sürekli fonksiyonların, konumuz ile ilgili yapılmış olan bazı çalışmalardan alınan temel kavramları ve teoremleri verildi. Beşinci bölümde; kuvvetli-θ-pre-I-sürekli fonksiyon kavramı fuzzy topolojik uzaya genişletildi ve bu fonksiyonun özellikleri incelendi. Ayrıca tarafımızca verilen fuzzy p-I-regüler ve fuzzy pre-I-regüler uzaylarda bu fonksiyonun sırasıyla fuzzy sürekli fonksiyon ve fuzzy pre-I-sürekli fonksiyon ile karşılaştırması yapıldı. Ayrıca bu fonksiyonun kısıtlanmış fonksiyon, grafik fonksiyon, bileşke fonksiyon ile ilgili özellikleri bazı fuzzy uzaylarda ve iç çarpım uzaylarında araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Our study consists of five chapters. In the first section which is the entrance section; brief information about the concepts used in the thesis was given. In the second part; the basic concepts in the ideal topological spaces and the local function of the cluster are discussed. In the third and fourth sections; the basic concepts and theorems of fuzzy topological spaces, fuzzy ideal topological spaces and fuzzy pre-I-continuous functions taken from some studies about the subject are given.In the fifth chapter; the concept of strong-θ-pre-I-continuous function was extended to fuzzy topological space and its properties were examined. In addition, this function was compared with fuzzy continuous function and fuzzy pre-I-continuous function in fuzzy p-I-regular and fuzzy pre-I-regular spaces given by us.Moreover, the properties of this function related to constrained function, graphical function, resultant function were investigated in some fuzzy spaces and inner product spaces.