A study on the transformation of vernacular architecture of Northern Nigeria through old and new palaces
Kuzey Nijerya vernaküler mimarisindeki değişimi eski ve yeni saraylar üzerinden inceleyen bir araştırma
  1. Tez No: 816479
  2. Yazar: AMINA AHMAD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EFSUN EKENYAZICI GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Kuzey Nijerya'da bulunan Hausa bölgesinin tarihinde saraylar gücün, geleneklerin ve kültürün vitrinleri olmuştur. Bu saraylar, şehirler üzerindeki idari merkezler olarak 15. yüzyıldan beri büyük öneme sahip olmuştur. Mimari yaklaşımları, Hausa halkının kültürünü, gücünü ve tarihini yansıtmak adına önemli idi. Bu saraylar aynı zamanda Kuzey Nijerya Yerel Mimarisi VANN'ı oluşturan özellikleri de temsil ediyordu. Ne yazık ki mimari geleneklerin aktarım zincirini oluşturan VANN'ın sarayların tasarımındaki etkisi 19. yüzyılda kaybolmaya başlamıştır. Günümüzde bu sarayları VANN'ın özellikleriyle ilişkilendirmek zordur. Bu araştırma, VANN'ın saray tasarımı üzerindeki etkisinin dönüşümünü göstermeyi ve aynı zamanda yeni Hausa saraylarının tasarımcıları için bir öneriler listesi sunmayı amaçlamaktadır. Sarayın mimari tasarım ve inşaat yaklaşımlarının değişiminin altını da çizen çalışma ayrıca sarayların mimari mirasının ve kimliğinin korunmasının önemine de vurgu yapmaktadır. Bunun için Hausaland'daki eski ve yeni sarayların temsilcileri olan dört saray seçilmiştir. Bunlardan ikisi, VANN'ı takip eden geleneksel tasarım özelliklerine sahip tarihi saraylardır. Diğer ikisi, tarihi örneklerin mimarisiyle tezat oluşturan yeni inşa edilmiş saraylardır. Çalışma kapsamında her sarayda görsel değerlendirme ve belgeleme yapılmış, sarayların geçmişi konusunda uzman olan tarihçilerle görüşülmüştür. Yapılan çalışmalar yeni yapı malzemelerinin üretilmesinin, vasıflı işgücünün eksikliğinin ve temel olarak mimari mirasın korunması konusundaki problemlerin ve yeni yapım teknikleri ve mimarlık anlayışı ile üretimin hızlı ve tercih edilir olduğunu göstermektedir. Yine de bazı saraylarda VANN'ın yansımalarını kullanarak mimari özelliklerin korunulmaya çalışıldığı görülmektedir. Bu çalışmanın sonucunda, tasarımcıların Hausa bölgesinde yeni saraylar tasarlanırken bölgenin tarihi ve kültürel değerlerinden ödün vermeden, vernaküler mimarlığın izlerini taşıyan bir mimari anlayışla hareket edebilmeleri adına bir öneriler listesi sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the history of the Hausa region in northern Nigeria, palaces have been showcases of power, tradition, and culture. These palaces have been of great importance since the 15th century as administrative centers over cities. Their architectural approach was important to reflect the culture, power, and history of the Hausa people. These palaces also represented the features that makeup Northern Nigerian Native Architecture VANN. Unfortunately, the influence of VANN, which constitutes the transmission chain of architectural traditions, in the design of palaces began to disappear in the 19th century. Today it is difficult to associate these palaces with the features of VANN. This research aims to show the transformation of VANN's influence on palace design and also to present a list of recommendations for designers of new Hausa palaces. Underlining the change in the architectural design and construction approaches of the palace, the study also emphasizes the importance of preserving the architectural heritage and identity of the palaces. For this, four palaces were chosen, which are representatives of the old and new palaces in Hausaland. Two of these are historic palaces with traditional design features that follow VANN. The other two are newly built palaces that contrast with the architecture of historical examples. Within the scope of the study, visual evaluation and documentation were made in each palace, and historians who were experts in the history of the palaces were interviewed. The studies show that the production of new building materials, the lack of skilled labor and the problems in the preservation of the architectural heritage, and the production with new construction techniques and architectural understanding are fast and preferable. However, in some palaces, it is seen that architectural features are tried to be preserved by using the reflections of VANN. As a result of this study, a list of suggestions is presented in order for the designers to act with an architectural understanding bearing the traces of vernacular architecture, while designing new palaces in the Hausa region, without compromising the historical and cultural values of the region.