Özgür coğrafi bilgi sistemi (CBS) yazılımları ile sulama kooperatifleri için veritabanı oluşturulması: Kırklareli ili örneği
Creating a database for irrigation cooperatives with the free geographical information system (GİS) software: Kırklarelili province example
- Tez No: 618720
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ALBUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Çalışmada Kırklareli ilinde faaliyet göstermek üzere kurulmuş sulama birliklerinin ortak sayıları, sulama alanları, sulama durumu temin şekilleri, hizmet etikleri köyler, ekipman durumları, ekipman ihtiyaçları, çalışan sayıları, kooperatife ilişkin temel sorunlar üzerine araştırma yapılmıştır. Elde edilen veriler özgür CBS yazılımı olan QGIS'e aktarılarak veri haritaları oluşturulmuştur. Ayrıca CORINE projesi ile çalışma alanının arazi sınıflandırma haritaları çıkartılmıştır. Bu çalışma ile Kırklareli ilindeki sulama kooperatiflerinin mevcut durumu görülmüş ve yapılabilecek araştırmalar için veritabanı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, common numbers of irrigation unions established to operate in Kırklareli province, irrigation areas, forms of irrigation status, service ethics villages, equipment status, equipment needs, number of employees, basic problems related to cooperatives were investigated. The obtained data were transferred to QGIS, a free GIS software and data maps were created. In addition, land classification maps of the study area were prepared with the CORINE project. With this study, the current situation of irrigation cooperatives in Kırklareli province has been observed and a database has been created for the possible researches.