Sağlık çalışanlarının hasta haklarına yönelik bilgi ve tutumlarının ölçülmesi; Bir üniversite hastanesi örneği
Measurement of knowledge and attitude of healthworkers about patient rights; Example of a uni̇versity hospital
- Tez No: 618787
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT NALDÖKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Sağlık kurumları; sadece hastalara hizmet vermekle kalmayıp, hastalardan gelen geri bildirimlere de cevap vererek hasta memnuniyetini artırmaktadır. Bu bağlamda da sağlık çalışanlarının hasta haklarına yönelik bilgi düzeylerinin yeterli seviyede olması gerekmektedir. Çalışma tanımlayıcı ve kesitsel bir araştırmadır. Bu çalışmanın amacı üniversite hastanesinde çalışan personelin 'hasta hakları'na ilişkin bilgi ve tutumlarının yaşa, mesleğe, cinsiyete, eğitim durumuna, kurumda çalışma yılına ve medeni durumlarına göre karşılaştırılmasıdır. Hasta hakları konusunda eğitim alıp almadıklarını tespit etmek ve bu doğrultuda çıkan sonuçlara göre hasta hakları konusunda iyileştirmeler yapmaktır. Araştırma evreni Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde çalışmakta olan akademik personel hariç tüm sağlık çalışanlarıdır ve 1561 kişidir. Örneklem sayısı ise 309 kişidir. IBM SPSS 22.00 programından yararlanarak veriler analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde güvenilirliği ölçmek için Cronbach's Alpha testi kullanılmıştır. Bilgi düzeyini ölçen sorularda frekans, aritmetik ortalama, standart sapma, yüzde gibi istatistiklerden faydalanılmıştır. Likert ölçekli sorular için t testi, ANOVA testi, gruplar arası farklılıkları kıyaslamak için post-hoc testi uygulanmıştır. Bilgi ve tutum arasındaki ilişkinin derecesini ve yönünü belirlemek amacıyla korelasyon analizi yapılmıştır. Çalışmada hasta haklarına yönelik bilgi düzeyinin en yüksek olduğu gruplar hemşireler, lisans mezunları, hasta haklarını konusunda eğitim almış çalışanlar olmasına karşın tutum puanlarının en düşük olduğu gruplar da bunlardır. Bu gruplarda bilgi ve tutum arasında anlamlı bir ilişki bulunmamaktadır. Sonuç olarak hasta haklarına yönelik bilgi ve tutumun arasında güçlü ilişki kurmak için çalışanlara hastalardan gelen istek ve şikayetler doğrultusunda eğitimler verilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Health institutions; it not only serves patients but also respond to feedback from patients and increases patient satisfaction. For this reason, it is expected that the level of knowledge of helath workers about patient rights is sufficient. This is a descriptive and cross-sectional study. The aim of this study is to compare the knowledge and attitudes of the staff working in the university hospital according to age, profession, gender, educational level, working year in the institution and marital status. To determine whether they have received training on patient rights and to make improvements on patient rights according to the results. The population of the research is 1561 people and all administrative staff working in Sivas Cumhuriyet University Health Services Application and Research Hospital. The sample size is 309 people. Data were analyzed using IBM SPSS 22.00 program. Cronbach's Alpha test was used to measure the reliability of the data. Frequency, mean, standard deviation and percentage statistics were used to measure the level of knowledge. Fort he likert scale questions, T-test, ANOVA test, post-hoc test were used to compare the differences between the groups. Correlation test was applied The groups with the highest level of knowledge about patient rights were included in the study; nurses, graduates, employees who are trained in patient rights but these are the groups with the lowest attitude scores. No significant relationship was found between knowledge and attitude in these groups. In conclusion, in order to establish a strong relationship between knowledge and attitudes towards patient rights, it may be suggested to provide trainings in line with requests and complaints from patients.