I.Basamak sağlık hizmetlerinde hasta hakları bilinirlik düzeyinin ölçülmesi: Bahçelievler örneği üzerine bir araştırma
The measurement of the awareness of the patients' rights in the primary health care: A study on Bahçelievler neighborhood
  1. Tez No: 271239
  2. Yazar: NURAY KİBAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET KIRIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu Tez Çalışmasında, sağlık hizmeti kalitesi ve hasta memnuniyetinde önemli yeri olan hasta hakları konusunda Birinci Basamak Sağlık Hizmetlerinde görev yapan sağlık personelinin bilgi düzeyi ve tutumlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Bununla birlikte Birinci Basamak Sağlık Hizmetlerinde sağlık çalışanlarının hasta haklarına yönelik tutumlarının belirlenmesine yönelik yeterince çalışma olmadığı düşünülmektedir.Araştırma Bahçelievler Sağlık Grup Başkanlığına bağlı sağlık ocakları, ana çocuk sağlığı ve verem savaş dispanserlerinde çalışan ebe, hemşire ve doktor gruplarına uygulanmıştır.139 sağlık çalışanından 127 kişi çalışmaya katılmıştır.(%91)Anahtar kelimeler : Birinci Basamak Sağlık Hizmetleri, Sağlık Personeli, Hasta Hakları, Bilgi ve Tutumi
Özet (Çeviri)
In this thesis, the level of knowledge and the attitudes of health personnels who work in The Primary Health Care is intended to evaluate in terms of health care quality and patient satisfaction which are important places in the patients? rights.However, it is considered that there is not enough work done in the area of determining the attitudes of health personnels of Primary Health Care towards patients' rights.The survey includes midwives, nurses, and physician groups who work in the health clinics, the main children?s health clinics, and the tuberculosis dispensary of the Bahcelievler Health Group Presidency. 127 health workers of those clinics have participated in this survey which is 91% success according to the total 139 health workers.Key Words : The Primary Health Care, Health Personnels, Patient Rights, Knowledge, Attitudeii