Nütrisyon tedavisi alan hastaların tedaviye ilişkin görüşleri, kaygı düzeyleri ve sağlık ekibinden beklentilerinin belirlenmesi
Determining the opinions and anxiety levels of patients receiving nutrition therapy and their expectations of the healthcare team
  1. Tez No: 618803
  2. Yazar: TUBAY BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE KARAGÖZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma nütrüsyon tedavisi alan hastaların tedaviye ilişkin görüşleri, kaygı düzeyleri ve sağlık ekibinden beklentilerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikteki bu araştırmamız Cumhuriyet Üniversitesi Etik Kurulu tarafından onaylanmış ve tüm katılımcılardan bilgilendirilmiş onam alınmıştır. Araştırmanın örneklemini, 15.07.2019- 04.11.2019 tarihleri arasında İç Anadolu Bölgesi'nin bir ilinde yer alan üniversite hastanesinin yoğun bakım üniteleri, dahili ve cerrahi kliniklerde yatan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 180 hasta oluşturmuştur. Veri toplama araçları olarak "Tanıtıcı Bilgiler Formu, Nütrisyon Tedavisi Alan Hastaların Beslenme Tedavisine Yönelik Soru Formu, Nütrisyon Tedavisi Alan Hastaların Tedaviye Yönelik Görüşlerine Yönelik Soru Formu, Nütrisyon Tedavisi Alan Hastaların Beslenme Tedavisine İlişkin Sağlık Ekibinden Beklentilerine Yönelik Soru Formu ve Spielberger'in Sürekli-Durumluluk Kaygı Envanteri kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hastaların Durumsal Kaygı Ölçeği puanı ortalaması 48.24 olarak bulunmuş olup, araştırmaya alınan hastaların %43.9'u ise beslenme tedavisine yönelik kaygılarının olduğunu belirtmiştir. Çalışmamızda hastaların %68.9'u beslenmeye yönelik verilen bilgi ve danışmanlık hizmetlerinden memnun olduğunu, %77.2' sinin beslenmeye yönelik verilen bilgi ve eğitimi yeterli gördüğünü, %98.3'ünün beslenme tedavisinin güvenli ve doğru uygulandığını düşündüğünü belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the opinions and anxiety levels of patients receiving nutrition therapy and their expectations of the healthcare team. This descriptive and cross-sectional study was approved by the Ethics Committee of Cumhuriyet University, and informed consent was obtained from all the participants. The study sample comprised 180 patients hospitalized in intensive care units, and internal and surgical clinics of a university hospital located in a province in Central Anatolia, Turkey between July 15, 2019 and November 04, 2019, and agreed to participate in the study. The data collection tools used in the study were as follows: Descriptive Information Form, Questionnaire Regarding Nutrition Therapy for Patients Receiving Nutrition Therapy, Questionnaire Regarding the Opinions of Patients Receiving Nutrition Therapy about Nutrition Therapy, Questionnaire Regarding the Expectations of Patients Receiving Nutrition Therapy of the Healthcare Team Regarding the Nutrition Therapy and Spielberger's State-Trait Anxiety Inventory. The mean score the patients participating in the study obtained from the State-Trait Anxiety Inventory was 48.24, and 43.9% them stated that they had concerns about nutrition therapy. Of the participants in our study, 68.9% were satisfied with the information and consultancy services on nutrition provided for them, 77.2% thought that the information and education provided for nutrition were sufficient, and 98.3% thought that nutrition therapy was administered safely and correctly.