Lübnan neden Atatürk Türkiyesinden örnek alamadı?
Why Lebanon couldn't take Atatürk's Turkey as an example to follow?
- Tez No: 312340
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Tarih, Public Administration, Political Science, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Birinci Dünya Savaşına kadar Osmanlı İmparatorluğu yönetiminde bulunan Lübnan, 1920 yılında Fransız yönetimine geçmiştir. Bağımsızlığını ancak II. Dünya Savaşından sonra kazanan Lübnan için bağımsızlık süreci tam anlamıyla gerçekleşememiş ve ülke yabancı güçlerin müdahaleleri sonucu hiç bitmeyen iç çekişmelerle günümüze kadar varlığını sürdürmüştür. Bununla birlikte yapısında oldukça fazla sayıda dinsel, kültürel ve mezhepsel farklılıkları barındıran Lübnan'da, siyasal yaşam ideolojiden ziyade mezhepsel farklılıklara dayanmakta ve bu farklılıklar çerçevesinde ve aileler düzeyinde gerçekleşen iktidar kavgası ülkedeki istikrarsızlığı daha da artırmaktadır.Lübnan, Orta Doğu'da yaşanan sorunların önemli bir parçası ve tipik bir örneği durumundadır. Özellikle 1970'li yılların başlarından itibaren ortaya çıkan Lübnan sorununun temelinde, ülkenin siyasal ve sosyal yapısındaki karmaşıklık yatmaktadır. Nüfusun çoğunluğunu oluşturan Maruniler, Sünniler ve Şiiler ile birlikte Lübnan'da çok farklı etnik köken ve mezhep mensubu topluluklar bulunmaktadır. Bu etnik ve dini mozaiğe, 1970 yılında Ürdün İç Savaşı sırasında bu ülkeye bir anlamda sürülen Filistinliler de katılmıştır. Lübnan Fransız sömürgesi iken dini bölünmeler temel alınarak oluşturulan yönetim yapısının, Katolik Maruni mezhebi mensuplarına ülke yönetiminde demografik oranların üzerinde bir ağırlık vermesi ve sonraki yıllarda demografik göstergelerin Maruniler aleyhine değişmiş olmasına rağmen yönetim yapısında bir değişiklik yapılamaması, ülkede gerilimi tırmandırmıştır. Bu durumun yarattığı karmaşa ile birlikte çeşitli koşullar da bir araya gelmiş ve iç savaş patlak vermiştir. Filistinli gerillalar ile Maruni denetimindeki ordu arasında başlayan çatışmalar ülkenin bütününe yayılarak, önce bir iç savaş sonra da çok taraflı bir bunalım başlatmıştır. Bu dönemde başlayan çatışmalar ülkede etnik-dinsel temele dayalı mücadelenin ve ülke topraklarının fiilen bu kesimler arasında bölünmüşlüğünün başlangıcı olmuştur.Günümüze kadar çeşitli şekillerde devam eden Lübnan İç Savaşının temelinde mezhepsel ayrımlara dayalı iktidar mücadelesinin yanı sıra, yabancı güçlerin ülke üzerindeki çıkarları doğrultusunda mücadeleye taraf olmaları sorunu yatmaktadır. Lübnan'ın stratejik konumu ve diğer çeşitli özellikleri dolayısıyla burada söz sahibi olmak isteyen çeşitli devletler kendilerine yakın olan öbeği destekleyerek ya da kışkırtarak sorunların daha da karmaşık bir hal almasına sebep olmaktadırlar. Lübnan'ın mevcut yönetim sistemi, ülkeyi müdahaleye açık hale getirdiği için soruna müdahil devletler tarafından korunmakta ve ülkedeki çatışma süreci devam ettirilmektedir.Bu çalışma ile yayılmacı güçlerin çeşitli çıkarları doğrultusunda bir ülkede söz sahibi olmak için uyguladıkları böl-parçala-yönet taktiğinin Lübnan'da nasıl uygulandığı ve sözde sorun çözme bahanesiyle ülkede karmaşa düzeninin nasıl korunduğu incelenmiştir. Atatürk'ün önderliğindeki Türk milletinin bu sömürü düzenine karşı mücadelesi ile Atatürk Devriminin başarısı Lübnan örneği ile kıyaslanarak ortaya konulmuştur.Öneriler kısmında Lübnan'ın içinde bulunduğu karmaşık yapı ve yönetim sorunlarına Atatürkçü devlet modeli ışığında öneriler sunulmuştur. Sonuçta Türkiye ve Lübnan'ın kuruluş süreçleri ile devlet ve yönetim yapıları karşılaştırmalı olarak incelenerek Atatürk Türkiyesinin başarıları gözler önüne serilmiştir.
Özet (Çeviri)
Lebanon, which was under the rule of Ottoman Empire till First World War, had entered under the hegemony of France after 1920. The country has gained its independence only after the Second World War and this independence process has not been wholly finalized and Lebanon maintain its existence far into today along with endless infighting as a result of foreign powers? interference. However, containing many religious, cultural and denominational variety, political life in Lebanon based on denominational differences rather than ideologies and fight for power that take place in this context between families, yet increases the instability.Lebanon is an important part and a typical kind of the problems of Middle East. In the basis of the Lebanon problem which was especially arised in the early 1970's, there is Lebanon's political and social structure's complexity. There are a lot of ethnic and secterial groups in the country like Maronites, Sunnis and Shiites. Palestinians were added this mosaic after 1970 Jordan civil war.Lebanon's existing polity was developed when it was a colony of France called as confessionalism, is giving the Maronites a big authority over the demographic rates and this rate has changed against the Maronites in the present but the polity hasn't changed yet. This factor got the civil war. The clash embarked between the armed forces which was controlled by Maronites and Palestinian guerillas and after all Lebanon falled under the war. The clash which began in this term is the beginning of the ethic-religious conflict and the split of the territory.In the basis of the civil war in addition to the secterial conflict there is expansionist countries' interferences to the problem in accordance with their benefits. Because of the Lebanon's strategic position and other various features some big countries wants to be effective in the region. They agitate a group against other group to their advantages. This countries conserves the existing polity because of its advantages for them and they carry on the conflict process.This thesis analysed the expansionist countries' policy of conservation the blight installation and direction policy of Lebanon. Turkish nation's struggle with expansionism and Atatürk's revolution's success betrayed with the Lebanon sample. In Suggestion part recipe offers were laid to Lebanon's complex structure and its government problems in light of Atatürk's state model. İn the conclusion part it is analysed comperatively that Turkey's and Lebanon's installation process and their state and polity and at the end Atatürk's Turkey's success brought out