İsrail'in Filistin'i ilhak planları ve yüzyılın anlaşması (1948-2020)
Israel's plans to announce Palestine and the agreement of the century (1948-2020)
- Tez No: 792614
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYDAR ÇORUH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Donald Trump, 8 Kasım 2016 tarihinde ABD'nin 45. başkanı olduktan sonra İsrail-Filistin çatışması konusunda önceki başkanlardan oldukça farklı bir tavır ortaya koymuştur. Kudüs'ün taraflarca belirlenemeyen statüsü ile ilgili gerek seçim sürecinde gerekse sonrasında almış olduğu birçok tartışmalı ve taraflı kararlar, onun Ortadoğu dış politikası konusunda doğrudan İsrail yanlısı hamleler yapacağını göstermiştir. Bu doğrultuda ilk yurt dışı gezisinde İsrail'e öncelik vermiş, ardından Suudi Arabistan'ı ziyaret ederek konuyla ilgili destek istemiştir. ABD Başkanı Donald Trump, ilk iş olarak bölgeye huzur ve refah getirmek üzere yeni bir İsrail-Filistin anlaşma planının hazırlanması için talimat vermiştir. Ancak 28 Ocak 2020 tarihinde açıklanan Yüzyılın Anlaşması Planı tamamen İsrail yanlısı görüşlere yer vermiştir. Bu anlaşma uluslararası hukuka dayanan çözüm önerilerine tamamen ters bir görüş ileri sürüyor olması sebebiyle başta Müslümanlar ve aklıselim Hıristiyan devletlerden dahi ilgi görmemiştir. Anlaşma planı, İsrail-Filistin problemlerine 'iki devletli' bir çözüm önerisini getirdiğini iddia etse de gerçekte İsrail'in bölgedeki varlığını meşrulaştırmayı amaçlamaktadır. Plan; Kudüs'ün statüsü, çöle mahkûm edilerek kurulması planlanan Filistin Devleti, Ürdün Vadisi'nin İsrail'e devredilmesi, mülteciler konusu ve işgal edilen Filistin topraklarındaki yerleşim yerleri gibi birçok konuyu İsrail'in lehine yeni bir düzene kavuşturmaya yönelik hazırlanmıştır. Bu tezin amacı, Arap-İsrail anlaşmazlığının tarihsel sürecine bir göz atmak, araştırma inceleme eserleri, süreli yayınlar ve belgeler ışığında bu süreci değerlendirerek Başkan Donald Trump döneminde ABD dış politikasında yaşanan değişimi ve hazırlanan“Yüzyılın Anlaşması Planı'nın”perde arkasını irdelemektir. Bu sayede planın etkisinin nasıl kırılacağı üzerinde bazı öneriler ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
After Donald Trump became the 45th president of the USA on 8 November 2016, he took a very different stance on the Israeli-Palestinian conflict than previous presidents. Many controversial and biased decisions taken both during and after the election process regarding the undetermined status of Jerusalem by the parties showed that he would make direct pro-Israel moves on the foreign policy of the Middle East. In this direction, he gave priority to Israel in his first trip abroad, then visited Saudi Arabia and asked for support on the subject. US President Donald Trump gave instructions for the preparation of a new Israeli-Palestinian agreement plan to bring peace and prosperity to the region as the first thing. However, the Deal of the Century Plan, announced on January 28, 2020, included completely pro-Israel views. Since this agreement put forward a completely opposite view to the solution proposals based on international law, it did not attract attention even from Muslims and common-sense Christian states. Although the agreement plan claims to offer a 'two-state' solution to the Israeli-Palestinian problems, it actually aims to legitimize Israel's presence in the region. Plan; The status of Jerusalem, the Palestinian State planned to be established by being condemned to the desert, the transfer of the Jordan Valley to Israel, the issue of refugees and settlements in the occupied Palestinian lands were prepared to reorganize many issues in favor of Israel. The aim of this thesis is to take a look at the historical process of the Arab-Israeli conflict, to evaluate this process in the light of research studies, periodicals and documents, and to examine the change in US foreign policy during the period of President Donald Trump and the behind the scenes of the“Deal of the Century Plan”. In this way, it is to put forward some suggestions on how to break the effect of the plan.