Ankara ili'nde orta ölçekli bir inşaat firmasında motivasyon faktörlerinin belirlenmesi ve çalışanların psikolojisine etkisinin incelenmesi
Determination of motivation factors in A medium-scale construction company in ankara province and examining the effects on the psychology of the employees
  1. Tez No: 727991
  2. Yazar: ŞEYDA BURCU DURĞUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA BAYRAKTUTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Psikoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Accidents, Psychology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Dünyada teknolojik bir devrim yaşanırken diğer bilimler gibi iş sağlığı ve güvenliği bilim dalı da bu değişimle evrilmektedir. Bu gelişmelere rağmen her alanda olduğu gibi iş sağlığı güvenliği alanında da insan hayatına verilen önem faktörü önemini korumaktadır. Dünya gelişiminde büyük paya sahip organizasyonlar ve endüstriler insan hayatı ve insan faktörünü ilk sıraya alarak gelişim gösterebileceklerini bilmektedirler. Bu nedenle insan hayatı odaklı ve insan psikolojisini etkileyen kavramlar üzerine çalışmalar büyük bir paya sahiptir ve bu eğilim devam etmektedir. Bu bağlamda Türkiye'de önemli ve geniş bir iş alanı sunan aynı zamanda iş yükü yüksek ve tehlikeli bir iş kolu olan inşaat sektöründe, çalışan psikolojisi daha önemli bir hale gelmektedir. Orta ölçekli biri inşaat sektöründe, motivasyonu etkileyen faktörleri belirlemek, motivasyonun çalışan psikolojisine etkilerini araştırmak bu tezin amacıdır. Motivasyon insan psikolojisini etkileyen bir kavram olup, bireyler üzerinde etkisi vardır. Bazı insanları ödül-ceza kavramları etkilerken bazılarını psikolojik etmenlerle tatmin etmek yeterlidir. İnsan gücüyle çalışma yapan sektörler için çalışanlarını iyi tanımak, onları hangi faktörlerin güdülediğini veya hangi faktörlerin demoralize ettiğini belirlemek önem arz etmektedir. İnşaat sektörü gibi çok tehlikeli, sürekli iş ve insan sürkülasyonu olan, iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin işleyişinin nasıl sürdürüldüğünün izlenmesi kolay olmayan sektörlerde ufak hatalar bile ölümle sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle bu sektörlerde bireylerin ruh sağlığı, huzuru, motivasyonu, dikkati hem iş sağlığı güvenliği açısından hem de ortaya çıkan işin niteliği bakımından önem arz etmektedir. Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisinde fizyolojik ihtiyaçlardan sonra güvenlik ihtiyaçları gelmektedir. İnsanlar yaşamsal şartları sağladıktan sonra kendilerini güvende hissetmek ihtiyacı hissederler. Bu noktada iş sağlığı ve güvenliği kuralları devreye girmektedir. İşletmelerin uyguladığı iş sağlığı ve güvenliği kuralları çalışanları motive etmeye yönelik olmalıdır. İnsan faktörünün ön planda olduğu inşaat sektöründe iş sağlığı ve güvenliği tedbir ve esasları insan sağlığı ve motivasyonu için önemli bir yer tutmaktadır. İş kazalarını, meslek hastalıklarını, ramak kala olaylarını en aza indirmek için uygulanan iş sağlığı ve güvenliği kuralları bu sektörlerde daha önemli hale gelmektedir. Motive olan bireylerin daha dikkatli ve odaklı olduğu ve çalışma hayatlarının da kalitesinin arttığı bilinmektedir. Bu tez çalışmasında motivasyon kavramı, motivasyon teorileri, çalışanların motivasyonuna etki eden faktörler ve çalışan psikolojisi ele alınmıştır. Bu tez çalışmasının ilk kısmı, Ankara ilinde orta ölçekli bir inşaat şantiyesinde çalışanların motivasyonunu doğrudan etkileyen faktörlerle ilgilidir. Farklı değişkenlerin yaş, gelir, eğitim seviyesi, fiziksel faktörler, iletişimsel faktörler ve yönetsel faktörler gibi motivasyonla nasıl ilişkili olduğu ve çalışanın motivasyonu üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında ise motivasyonel faktörlerin çalışan psikolojisi üzerindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Page 76 While there is a technological revolution in the world, the science of occupational health and safety is evolving with this change, like other sciences. Despite these developments, the factor of importance given to human life remains important in the field of occupational health and safety as in every field. Organizations and industries that have a large share in the development of the world know that they can develop by putting human life and human factor first. For this reason, studies on concepts that focus on human life and affect human psychology have a large share and this trend continues. In this context, important in Turkey and also in the construction sector, the workload is high and dangerous a business offering a wide range of business areas, employees psychology is becoming more important. The aim of this thesis is to determine the factors affecting motivation and to investigate the effects of motivation on employee psychology in the construction industry. For sectors working with human power, it is important to know their employees well, to determine which factors motivate them or which factors demoralize them. Even small mistakes can result in death in sectors such as the construction sector, which are dangerous, have continuous work and human circulation, and it is not easy to monitor how the operation of occupational health and safety measures are maintained. For this reason, mental health, peace, motivation, attention of individuals in these sectors are important both in terms of occupational health and safety and the quality of the job. Security needs come after physiological needs in Maslow's hierarchy of needs. People feel the need to feel safe after meeting their living conditions. At this point, occupational health and safety rules come into play. Occupational health and safety rules applied by businesses should be aimed at motivating employees. Occupational health and safety precautions and principles have an important place for human health and motivation in the construction sector where the human factor is at the forefront. Occupational health and safety rules applied to minimize occupational accidents, occupational diseases and near-misses become more important in these sectors. It is known that motivated individuals are more attentive and focused and the quality of their working lives has increased. In this thesis, the concept of motivation, motivation theories, factors affecting employees' motivation and employee psychology were discussed. The first part of this thesis study is about the factors that directly affect the motivation of employees in a medium-sized construction site in Ankara. How different variables are related to motivation such as age, income, education level, physical factors, communicative factors and managerial factors and their effects on employee motivation were examined. In the second part of the study, the effects of motivational factors on employee psychology were examined.