Motivasyonun iş sağlığı ve güvenliği açısından önemi
The importance of motivation interms of occupational health and safety
- Tez No: 417287
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ ÖZYARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı, çalışanların motivasyon algılarının, demografik değişkenler ve genel ortam şartları karşısında değişim gösterip göstermediği ve bunun iş güvenliği üzerine etkisini saptamaktır. Araştırmanın evreni, Mayıs 2013'de Piston Fabrikasının 275, çalışanıdır. Geliştirilen algı ölçeği; cinsiyet, eğitim durumu, meslek grubu, çalıştığı bölüm ve çalışma süreleri farklılıkları göz önüne alınarak tüm çalışanlara dağıtılmış olup, tüm çalışanlar anketi doldurarak uygulamaya katılmışlardır. Anket üç ayrı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; kişisel bilgiler; ikinci bölümde, (Laymann, 1993) Tipolojisi üzerinden araştırmacı tarafından geliştirilen Motivasyon algı ölçeği; üçüncü bölümde de açıklayıcı bilgilere yer verilmiştir. Araştırma verilerinin incelenmesinde, SPSS Statistics 21 programından yararlanılmıştır. Araştırmanın bulgularında; genel olarak, Piston Fabrikası çalışanlarının ankette yer alan sorulara verdikleri cevaplardan Motivasyon algılarının kendilerini değerli hissetme, aidiyet duygusu ve fiziksel çalışma şartları ile ilintili olduğu ve yaşanan iş kazası oranlarının da, çalışanların motivasyon, dolayısıyla aidiyet duygularına bağlı olduğu gözlenmiştir. Çalışanın kendisini Ait ve Değerli hissettiği ortamda daha güvenli ve dikkatli çalıştığı, sonuç olarak yaşanacak iş kazası oranlarını etkili derecede azalttığı bu çalışma ile de açıkça ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
A research on the importance of motivation about health and safety conditions while working.The aim of this study is to define the effect of demographic variables and change in the environmental conditions on the workers' motivational perception. The domain of the research is 275 workers in the piston factory in May 2013. The scale of perception developed has been applied to all the workers -taking into consideration the sex, education level, departmant, working conditions and duration of the workers. All the workers have participated in the poll. The survey consists of three parts. In the first part, personal information has been declared. In the second part, motivation scale of perception which has been developed by Laymann, 1993 and in the third part explanations have been indicated. In the reserch, SPSS Statistics 21 software has been utilized. In the findings of the research, it has been seen that the motivation perception of the workers is related with the sense of belonging and sense of feeling precious and the rate of accidents is correlated with the motivation and the perception of safety of the workers. In the environment in which employees feel valued and belonged to, then start to work more safely and carefully, and as a result of this, accidents occured at work effectively reduced was clearly demonstrated by this study.