Birinci Meclisin kimlik söylemi 1920-1923
The identity discourse of the First Assembly 1920-1923
- Tez No: 933064
- Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN ÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 327
Özet
Osmanlı Devleti Birinci Dünya Savaşı'ndan yenik çıkmış ve çok ağır bir mütareke imzalamıştır. Bu ateşkes gereği yurdun birçok bölgesi işgal edilmiştir. Türk aydını içinde bulunulan durumdan çıkmak için çareler aramış, başta bölgesel direniş hareketleri, manda ve himaye tezleri gibi bütüncül olmayan ve tam bağımsızlık karşıtı reçeteler ileri sürmüşlerdir. Ancak daha sonra Mustafa Kemal Paşa liderliğinde Anadolu'da başlayan Milli Mücadele hareketi güç kazanmıştır. Erzurum ve Sivas Kongreleri, Son Osmanlı Mebusan Meclisi ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılmasıyla millî direniş hareketi tüm yurt sathına yayılmıştır. Askerî zaferler ve Türk aydınının siyasî çabaları olumlu sonuç vermiş ve sürecin sonunda millî hâkimiyete dayanan bağımsız bir Türk Devleti ortaya çıkmıştır. Türk aydınının bu başarıları elde etmesinde motivasyon kaynağının hiç şüphesiz milliyetçilik olduğu açıktır. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin ortaya çıkışı, iktidara yerleşmesi ve rejimi dönüştürücü mahiyeti hakkında birçok araştırma yapılmıştır. Ancak bu araştırmalar, konunun bazı noktalardan eksik kaldığını göstermektedir. Bunlardan en önemlisi de kimliksel bağlamdır. Bu nokta iyice araştırılmadan ulusal kimliği referans alan bir devletin nasıl ortaya çıktığı tam olarak aydınlatılamaz. 1919-1920 yıllarında Türk aydını,“Biz kimiz?”sorusuna,“Osmanlıyız”,“Müslümanız”şeklinde cevap vermekte iken Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılması ve iktidara yerleşmesi ile birlikte bu sorunun cevabı önce“Türk-Müslüman”, sonrasında dinsel söylemin de ağırlığını belirli bir düzeyde kaybederek sadece“Türk”olarak netlik kazanmıştır. Çalışmada, Millî Mücadele döneminde, özellikle oluşturulan meclislerde kimliksel söylemin hangi koşullarda değiştiği ve nasıl ifade edildiği gösterilmeye çalışılmıştır. Tüm Meclis Zabıtlarının detaylı bir şekilde incelendiği araştırmada oldukça ilginç, millî/ulus devletin habercisi bulgular ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire was defeated in the First World War and signed a very heavy armistice. Due to this armistice, many regions of the country were occupied. Turkish intellectuals sought solutions to get out of the situation they were in, and first of all, they put forward prescriptions that were not holistic and opposed complete independence, such as regional resistance movements, mandate and protectorate theses. However, later on, the National Struggle movement that started in Anatolia under the leadership of Mustafa Kemal Pasha gained strength. With the Erzurum and Sivas Congresses, the Last Ottoman Parliament and the opening of the Grand National Assembly of Turkey, the national resistance movement spread throughout the country. Military victories and the political efforts of the Turkish intellectuals yielded positive results, and at the end of the process, an independent Turkish State based on national sovereignty emerged. It is clear that the source of motivation for the Turkish intellectuals to achieve these successes was undoubtedly nationalism. Many studies have been conducted on the emergence of the Grand National Assembly of Turkey, its establishment in power and its transformative nature for the regime. However, these studies show that the subject remains incomplete in some respects. The most important of these is the identity context. Without a thorough investigation of this point, it cannot be fully clarified how a state that takes national identity as a reference emerged. While in 1919-1920, the Turkish intellectual would answer the question“Who are we?”as“We are Ottomans”or“We are Muslims”, with the opening of the Grand National Assembly of Turkey and its rise to power, the answer to this question first became“Turkish-Muslim”and then, with the religious discourse losing its weight to a certain extent, it became clear as just“Turk”. In the study, it was attempted to show under what conditions the identity discourse changed and how it was expressed, especially in the parliaments that were formed during the National Struggle. In the study, where all the Parliament Minutes were examined in detail, quite interesting findings that are the harbingers of a national/nation state emerged.