Etkileşimli iletişim yoluyla kurum içi iletişim yapılandırmasının çalışan mutluluğu ve örgütsel bağlılık üzerindeki etkilerine ilişkin bir inceleme
A research within the context employee hapiness and organizational commitment structiring intra-institutional communication through interactive communication
  1. Tez No: 618971
  2. Yazar: EBRAR UYANIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAYE ÖZDEMİR EREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kişilerarası İletişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Günümüzde kurumlar arası rekabetin çoğalması, çalışan için bir çok iş fırsatının bulunması ve çalışanın kendisini değerli hissetmek istemesi örgütsel bağlılık kavramının ön plana çıkmasına neden olmuştur. Geçmişte çalışanın kuruma muhtaçlık durumu günümüzde yerini kurumun çalışına muhtaçlık durumu haline gelmiştir. Çalışanın kuruma bağlılık ve aidiyetlik hissetmesi ancak onların mutluluğunun sağlanması ile mümkündür. Bu tez çalışmasında, kurum içi iletişim uygulamalarının çalışanların mutluluklarını ve kuruma bağlılıklarını sağlamadaki rolü ve etkinliği incelenmekte ve kurumsal çalışmayı destekleyen bir araştırmaya yer verilmektedir. Bu kapsamda tezin ilk bölümünde kişiler arası iletişim kavramına ve örgütsel iletişim kavramının incelenmesi, ikinci bölümde mutluluk kavramının ele alınmıştır. Üçüncü bölümde çalışan mutluluğu ile örgütsel ile bağlılık kavramlarının ilişkilerinin irdelenmesi ve son bölümde kurum içi iletişim çalışmalarının, çalışan mutluluğuna ve örgütsel bağlılığına etkisinin kurumsal alandaki uygulamaları incelenmiştir.yapılan çalışmalar kurum içi iletişim uygulamalarının çalışan mutluluğuna etki ettiğini ve bu yolla da örgütsel bağlılığa temel oluşturduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, competition between corporations, proffesion opportunities for employees and the people's need in work life to feel valued coused arise of the concept in corporate literature under the headline of organizational loyality. As a changing situation of employees loyality degrees from past to now, employees are less dependent to their corporation and the corporations are more dependent to their empleyees. The only possible condition for loyality and belonging in corporational environment depends on creation of their happiness with their corporational relations. In this thesis, it is questioned that, how practise of communication studies impact employees happiness and belonging to their corporation. ın addition to that, employees' role to increase their belonging researched with a study. In this context, the first part of the study deals with the concepts of interpersonal communication and organizational communication, second part contains relations between happiness of employees and their belonging to the companies. at last part, impact of communication studies within the corporation to the employees' happiness degree and belonging level researched. The result of the studies shown that, communication applications within the corporation arises employees happines and creates the basis for belonging to the corporation.