Ankara ili Ayaş ilçesi civarındaki taş ve kum ocaklarının doğal radyoaktiviteye olan katkısının incelenmesi
The investigation of the effect of quarrying and stone mining on the natural radioactivity in the Ayaş district of Ankara
- Tez No: 618970
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ATAKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Ankara ili Ayaş ilçesi civarında bulunan taş ocaklarının, bölgedeki su kaynaklarının radyoaktivite seviyesine etkisini araştırmak amacıyla yedi farklı su kaynağından iki farklı zamanda su örnekleri alındı. Bu su örneklerinde toplam alfa ve toplam beta aktiviteleri ölçüldü ve Ayaş civarındaki taş ocaklarının bu aktivite üzerine etkileri yorumlandı. Taş ocaklarına yakın olan su kaynaklarında toplam alfa ve toplam beta aktivitelerinin yüksek çıkması nedeniyle taş ocaklarının aktiviteleri arttırdığı sonucuna varıldı. Taş ocaklarında kayaçların sürekli parçalanması sonucu kayaç içinde hapsolmuş olan Rn gazının, etraftaki su kaynaklarında toplam alfa ve toplam beta aktivitelerini etkilediği düşünüldü. Ayrıca aynı kaynaklardan toprak örnekleri toplandı ve bu örneklerde de toplam alfa, toplam beta ve gama aktiviteleri ölçüldü. Toprak örneklerinde jeolojik yapının aktiviteyi etkilediği görüldü.
Özet (Çeviri)
Water samples were obtained from seven different sources at two different periods within the Ankara province Ayaş district. Gross alpha and gross beta radiation activities were measured and the effect of stone quarries on this activity was disscuased. In addition to water samples, soil samples were also collected and the gross alpha, gross beta and gamma activities were measured. Results showed the gross alpha and gorss beta activities for water samples collected close to the quarries on other hand geolocigal structure was seen to have effect of the gross alpha and gross beta activities for soil samples. It was concluded that continous the liberation of Rn gases through fragmentation (crumbling) of rocks within quanries increased the gross alpha and gross beta activities.