An investigation of critical success factors for green retrofitting of existing healthcare buildings
Mevcut hastane binalarının yeşil dönüşümü için kritik başarı faktörlerinin bir araştırması
  1. Tez No: 618981
  2. Yazar: ASLIHAN ERGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞILAY TEKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Sağlık uygulamalarının temel ilkesi“önce zarar verme”dir, ancak ironik bir şekilde, sağlık hizmetleri faaliyetlerinin kendisi önemli derecede kirliliğe ve dolayısıyla halk sağlığı üzerinde dolaylı olumsuz etkilere neden olabilmektedir. Mevcut sağlık binalarının sürdürülebilirlik performansını arttırmaya yönelik çabalar doğrudan atık ve karbon ayak izini azaltma, enerji tasarrufları ve dolaylı olarak kirliliği azaltmak yoluyla doğrudan etkileri azaltabilir. Bu noktada, yeşil sağlık binası, çevre dostu tutumda doğal kaynaklar kullanırken aynı zamanda iyileşme sürecine yardımcı olan, hastaların ve çalışanların refahını artıran bir yapı olarak tanımlanabilir. Bu nedenle, yeşil olmanın ilk motivasyonu mevcut sağlık binalarının büyük enerji tüketicileri olmaları sebebiyle sürdürülebilirlik performansı adına söz konusu kaynakların tüketimini azaltma potansiyeli sunmasıdır. Yeşil binaların araştırma gündeminde, binalar ve sağlık arasındaki bağlantı son yirmi yılda artan bir ilgi görmüştür. Bu nedenle, sağlık tesisleri için ikinci motivasyon sürdürülebilir yeşil tasarım, yapım ve işletme uygulamalarını bir araya getirmektir. Bu yaklaşım sadece iç mekân çevre kalitesini değil aynı zamanda hastaların, profesyonellerin, çalışanların ve ziyaretçilerin sağlığını, konforunu da olumlu etkiler. Birçok araştırma, yeşil hastane binalarının hastaların iyileşme süresinin azaltılması, hastaların sağlık ve konforu ile çalışan personelin performansını arttırması gibi çeşitli olumlu sonuçlar doğurduğunu göstermiştir. Güncel literatürde, yeni inşa edilecek olan sağlık binalarının yeşil dönüşümü ile ilgili çok fazla yayın bulunmaktadır, ancak mevcut sağlık binalarının yeşil dönüşümleri/yenilenmeleri konusunda daha sınırlı bir literatür mevcuttur. Dolayısıyla, bu tezin amaçları; i) araştırmanın bağlamını ortaya koymak adına kapsamlı bir literatür araştırması yapmak, ii) mevcut sağlık binalarının yeşil dönüşümü için kavramsal bir çerçeve geliştirmek. iii) mevcut sağlık yapılarını yeşil bina haline getirmek için kavramsal çerçeve ile uyumlu bir dizi kritik başarı faktörünü belirlemek, kategorize etmek ve önceliklendirmek, Bu tez kapsamında kritik başarı faktörleri yapılandırılmış bir literatür taramasına göre tanımlanmış ve mevcut sağlık binalarının yeşil dönüşümü bağlamında sistematik olarak kategorize edilmiştir. Belirlenen kritik başarı faktörlerini içeren bir anket formu tasarlanarak mevcut sağlık binalarının yeşil güçlendirilmesi/dönüşümü için yeşil binalar hakkında konusunda deneyimli akademisyenlerden ve profesyonellerden kritik başarı faktörleri hakkında değerlendirmelerini almak için uygulanmıştır. Anket sonuçlarına göre, mevcut sağlık binalarının yeşil dönüşümü/güçlendirilmesi için önerilen kavramsal çerçeve son haline getirilmiştir. Ayrıca, geliştirilen çerçeve akademisyenler ve sektörden profesyonellere gösterilerek geçerliliği sınanarak doğrulanmıştır. Tez kapsamında belirlenen mevcut sağlık yapılarının yeşil dönüşümlerine ilişkin kritik başarı faktörleri seti, süreçteki paydaşlar için olası bir kontrol listesinin hazırlık aşamasında düşünülebilecek potansiyel girdiler olarak kullanılabilir. Bu nedenle, bu çalışma mevcut sağlık yapılarının yeşil dönüşüm uygulamaları için ve bu konuyla ilgili gelecekteki herhangi bir araştırma için faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The fundamental principle of health care practice is 'first do no harm,' but ironically, the activities of healthcare itself consume critical pollution, and, consequently, indirect adverse effects on public health. Concerted efforts to enhance the sustainability performance of existing healthcare buildings could reduce impacts directly through waste and carbon footprint reduction, saving of energy, and indirectly through reducing pollution. Therefore, the first motivation is that existing healthcare buildings are large users of energy, and they contribute an opportunity and potential to mitigate these resources consumption for the sustainability performance of existing healthcare buildings. At this point, the green healthcare building can be identified as one that improves occupant well-being and assist the healing process while using natural resources. In the green buildings' research agenda, the relationship between buildings and health has drawn considerable attention over the last two decades. Thus, the second motivation for healthcare buildings is to incorporate construction, sustainable green design as well as operating practices. That action improves not only indoor environmental quality but also the health of patients, professionals, staff, and visitors. Several studies have shown that green healthcare buildings have various positive outcomes, such as reducing the recovery duration of patients, improving the health and well-being of patients, and improving the performance of staff. In the existing literature, there is much published about the going green of the healthcare buildings which will be newly constructed, but there is more limited literature available about the green retrofitting of existing healthcare buildings (GREHB). Hence, the objectives of this thesis are; i) to do comprehensive literature research to put the research in context ii) to identify, to categorize, and prioritize a set of critical success factors (CSFs) for prospering green retrofitting of existing healthcare building projects. iii) to develop a conceptual CSFs framework for GREHB In the context of this thesis, initial CSFs were identified according to a structured literature review and categorized systematically based on GREHB. A questionnaire survey was designed according to identified CSFs and applied to get thoughts about the CSFs for retrofitting of existing healthcare buildings from academics and professionals who have experience in green buildings. According to the results of the questionnaire survey, a conceptual CSFs framework for GREHB was finalized. Furthermore, the developed framework was presented to professionals and practitioners from the industry and its validity and reliability were validated by them. This set of CSFs can be used as potential inputs, which can be considered as a possible checklist for practitioners and stakeholders when conducting a green retrofitting of a healthcare project in the preparation phase. Therefore, this study will be beneficial for the implementation of green retrofitting of existing hospitals and any future research related to this subject.