Hastane envanterindeki yüksek riskli ilaçlar için elektronik çekmece uygulaması
Electronic drawer application for high risk drugs in hospital inventory
- Tez No: 618996
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Biotechnology, Electrical and Electronics Engineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Son yıllarda, hastane içerisinde eczaneden hemşirelik servislerine kadar gerçekleşen yoğun ilaç hareketlerinden dolayı yaşanan kayıplar sağlık riskine ve maliyete sebep olmaktadır. Özellikle yüksek riskli ilaçlar olarak bilinen, hayati fonksiyonları etkileyebilme kapasitesi oldukça fazla olan ilaçlarda yaşanan kayıplar sonucu büyük tehlikelerle karşılaşılmaktadır. Yaşanan bu kayıpların ana sebepleri; hırsızlık, taşıma problemleri, sayım hataları, eksik faturalandırma, yanlış ilaç uygulaması olmaktadır. Bu kayıplar aynı zamanda hastane envanterinde hatalı sonuçlara sebep olmaktadır. Bu noktada ilaç kayıplarının engellenmesinde elektronik çekmece sistemi devreye girmektedir. Özellikle, yüksek riskli ilaçlar, elektronik çekmece sistemi sayesinde özel hücre mekanizmalarında korunmaktadır. Her bir ilaç kullanımı hastane ilaç yönetim biriminin parçası olan elektronik çekmece sisteminin onayına bağlıdır. Bu sayede ilaç kayıpları sonucu oluşan sağlık riskleri ve ekonomik maliyetler engellenecektir. Yapılan uygulama hastane içerisinde bulunan tüm hemşire servislerine kurulmuş kabinler içerisinde çalışmaktadır. Böylece ilaca erişim süresi de minimum düzeye inmektedir. Dışarıdan gelebilecek saldırılara karşı, sistemde bulunan takip modülü ile müdahale algılanabiliyor ve anında hastane yönetimi, kabin üstünde bulunan bilgisayar aracılığı ile bilgilendirilebiliyor. Sistem içerisine yapılan tüm ilaç işlemleri kabin üzerinde bulunan bilgisayar sayesinde kaydedilebiliyor ve geriye dönük olarak inceleme imkânı tanıyor. Geliştirilen proje ile hastane içerisinde meydana gelen yukarıdaki problemler, çözüme kavuşturularak daha sağlıklı bir gelecek hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, medication losses due to the medication dense movements from pharmacy to the nursery service in the hospital cause health risk and high cost. Particularly known as high risk medications with high capacity to affect vital functions are met to great hazards as a result of losses. The main cause of medication losses are theft, transportation problems, counting error, incorrect billings, wrong medication application. These losses also yield incorrect result in hospital inventory. At this point, an electronic drawer system is proposed to prevent these losses. Particularly, high risk medications are protected in special pockets mechanism by means of this electronic drawer system. Each medication usage depends on approval of the electronic drawer system that is a part of hospital medication management department. Thus, the health risk and financial cost result from these medication losses are prevented. The application works in the cabins located in the hospital which installed every nurse service. Thus, the duration of medication access is reduced to a minimum. Invention can be detected with the monitoring module in the system against the attacks that may come from outside and the hospital management can be informed instantly via the computer on the cabin. All the medication operations performed in the system can be recorded by means of the computer located on the cabinet and it allows the retrospective examination. With the developed project, the above problems in the hospital are solved and a healthier future is targeted.