Özel hastanede çalışan hemşirelerin özyeterlilikleri ve motivasyon düzeyleri arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesi
Self-efficacy and motivation level of nurses working in private hospitals and their interrelations
  1. Tez No: 539107
  2. Yazar: YEŞİM SAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMİYE SABUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı, sağlık birimlerinde önemli roller üstlenmiş olan hemşirelerin öz-yeterlilik ve motivasyonları kaynaklarının belirlenmesi ve arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Tanımlayıcı ve kesitsel olarak tasarlanan araştırma, İstanbul ilinde faaliyet gösteren özel bir hastane grubunun 2 hastanesinde yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini bu hastanelerde en az bir yıldır çalışan 138 hemşire oluşturmaktadır. Çalışmada ''Genel Öz Yeterlilik Ölçeği'', ''Motivasyon Kaynakları Envanteri'' kullanılmıştır. Araştırma Nisan-Mayıs 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilmiş olup, toplanan veriler IBM SPSS Statistics 24 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Kullanılan ''Genel Öz Yeterlilik Ölçeği'' ve ''Motivasyon Kaynakları Envanteri'' için güvenilirlik analiz yapıldı, cronbach alfa değerleri sırasıyla 0,94 ve 0,843 olarak bulundu. Çalışmaya katılan hemşirelerin, %42'si (n=58) 18-24 yaş aralığında, %79,7'si (n=110) mesleğini isteyerek seçtiğini, %95'i (n=132) ise mesleğini severek yaptığını ifade etti. Hemşirelerin öz-yeterlilik ölçeğinden aldıkları ortalama puan 40 üzerinden, 32,65,85; motivasyon kaynakları envanterinden toplam puan ise 210 puan üzerinden 134,7640,15 olarak bulundu. Yapılan regresyon analizine göre motivasyon kaynaklarının %8'i öz-yeterlilik tarafından açıklanmaktadır (F: 13,073, p0,05).
Özet (Çeviri)
Self-Efficacy and Motivation Level of Nurses Working in Private Hospitals and Their Interrelations The aim of this thesis is to analyze the relationship between self efficacy and motivasyon of nurses, who has an important role in healthcare units. As a descriptive research, this research is conducted in two hospitals of a private hospital group in İstanbul. A total of 138 nurses working for at least one year is the sample of this research. The researcher uses a self efficacy scale and motivasyon resources inventory. The research is conducted between April and May 2017 and the data is analysed using IBM SPSS 24. The reliability analysis resulted in cronbach alfa=0,94 for Self Efficacy and cronbach alfa=0,843 for motivation resources inventory. Related to demographic variables, 42% (n=58) of nurses are 18-24 years old, 79,7% (n=110) of them declared that they choose nursing job willingly and 95% (n=132) declared that they like what they do as a nurse. The average score of nurses self-efficacy is 32,65,85 over 40 pts, and 134,7640,15 for motivation resources inventory over 210.