Çocuk servislerinde çalışan hemşirelerin motivasyon düzeyi ve etkileyen faktörler
The motivation leves of nurses working at children services and the motivation factors
  1. Tez No: 271772
  2. Yazar: NARİN ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM SAVAŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma, çocuk servislerinde çalışan hemşirelerin motivasyon düzeyi ve etkileyen faktörleri belirlemek amacı ile tanımlayıcı olarak gerçekleştirildi. Araştırma verileri Ekim 2009 ? Şubat 2010 tarihleri arasında İstanbul ilinde yer alan beş hastanenin çocuk servislerinde çalışan ve çalışmayı kabul eden toplam 104 hemşireden elde edildi. Araştırma verileri sosyo-demografik belirlemeye yönelik soru formu 30 soruluk Motivasyon Kaynakları Envanteri ile toplandı. Çalışmada Motivasyon Kaynakları Envanterinin güvenirlik katsayısına bakıldı. Tüm envanter için Cronch Alfa 0,86, alt boyutlar için 0,71-0,79 arasında bulundu. Veriler SPSS 15 programı ile değerlendirildi. Değerlendirmede t testi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis analizi kullanıldı. Hemşirelerin motivasyon kaynakları envanterinden toplamda 114,38 ? 39,85 puan (en düşük 38 en yüksek 192) aldıkları belirlendi. Hemşirelerin aylık gelir durumu, toplam çalışma yılı, hastane yönetimin başarılı olanları ödüllendirme durumuna göre içsel motivatörler alt boyutu puan ortalamaları; çalıştığı hastaneden memnun olma durumuna göre dışsal motivatörler alt boyutu puan ortalamaları; çalışma pozisyonu, çalışma ortamında gerekli olan araç ve gerecin yeterlilik durumuna göre içgüdüsel süreç motivatörler alt boyutu puan ortalamaları; hastane yönetiminin başarılı olanları ödüllendirme durumuna göre hedef içselleştirme motivatörler alt boyutu puan ortalamaları; medeni durum, çocuk sayısı, hastane tipi, toplam çalışma yılı, şu andaki hastanede çalışma süresi, çalışma pozisyonu, hastanede hemşireler için sosyal etkinlik yapılma durumuna göre araçsal motivatörler alt boyutu puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu; cinsiyet, eğitim durumu, çalışma şekli, mesleği isteyerek seçme, hemşire olmaktan memnun olma, hastanede alt üst arasındaki iletişim, çalıştığı birimden memnun olma durumuna göre motivasyon kaynakları envanteri alt boyutlarından alınan puanların arasında anlamlı fark olmadığı belirlendi.Anahtar kelimeler; çocuk hemşiresi, hastane, motivasyon,
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a description investigation in order to determine the motivation factors and motivation levels of the nurses working at child services. Data of the research was obtained between the time interval October 2009 and February 2010, from the 104 nurses working in the child services in five different hospitals in Istanbul. Research data for socio-demographic determination was derived from Inventory of Motivation Resources which contains 30 questions. In the study, the coefficient of reliability of Inventory of Motivation Resources was applied. Cronch Alfa was found 0,86 for whole inventory and between 0,71 ? 0,79 for the sub-dimensions. Data of the study were analized using the computer software SPSS 15 version. T test, Mann Whitney U test and Kruskal Wallis analysis were used to evaluate the data of the study. It was determined that nurses took totally 114,38 ? 39,85 points (the lowest is 38 and the highest is 192 points) from the inventory of motivation resources. According to the average points of motivation sub-dimensions there are statistically significant differences between inner motivator sub-dimention consisting of mountly income of nurses, total working year, rewarding for successful of nurses from the hospital management; external motivator sub-dimention including satisfaction from the hospital; instinctive motivator sub-dimention which are working position and satisfactoriness of tools in the working ambient; aim motivation sub- dimention that is rewarding for successful of nurses from the hospital management; and implemental motivator sub-dimention that are marital status, number of children, type of hospital, total working year, working year at present hospital, working position and social events for nurses at hospital. On the other hand, there is no significant differences between the points of motivation sub-dimentions of inventory of motivation resources consisting of sex, education, working style, intentionally choosen career, being satisfy from nursing, communication with superiors and others and satisfaction from the working unit.Key words; child nurse, hospital, motivation