The Iranian nuclear dispute
Iran'ın nükleer anlaşmazlığı
- Tez No: 619013
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ TUĞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
İran nükleer programı, Şah'ın, Başkan Dwight Eisenhower tarafından başlatılan“Barış için Atom”Programı'nı 5 Mart 1957'de imzalamasıyla başladı. Program, Arak ve Natanz'da duyurulmamış iki nükleer tesisin varlığıyla ilgili 2002'de yapılan açıklamalardan beri kamuoyunun oldukça ilgisini çekmektedir. 14 Temmuz 2015 tarihinde, iki yıl süren diplomatik çabaları takiben, Viyana'da, BM Güvenlik Konseyi'nin beş sabit üyesi artı Almanya ve İran arasında yer alan görüşmeler, İran'ın nükleer programını on yıl boyunca sınırlandıracak uzun vadeli ve geniş kapsamlı, Ortak Kapsamlı Uygulama Planı (JCPOA) olarak bilinen bir anlaşmayla sonuçlandı. Bu tez, tarihsel bir bakış açısıyla İran'ın nükleer programının özetini sunarak, İran siyasetini ve İran ve Batı retoriğini inceleyerek, İran'ın nükleer programını tamamlamasından elde edeceği çıkarlara ve rakiplerinin (BM Güvenlik Konseyi,“P5+1”, İsrail, Körfez devletleri) çıkar ve pozisyonlarına ışık tutmaya çalışacaktır. Son olarak, bu tez İran'ın eşik devleti olma arzusunun, bölgesel hegemonik hırslarından değil, neorealist savunma kaygılarından kaynaklandığını ileri sürmektedir. Bu yüzden, İran, dış politikası bölgesel güvensizliklere tepkiyi temsil eden bir savunma aktörü olarak ele alınmalıdır. Bu sebeple, yapılandırmacı teoriye göre, İran ve batı güçleri arasındaki karşılıklı güvensizlik ve düşmanlık, 2015 Temmuz ayında Ortak Kapsamlı Uygulama Planı'nın gerçekleştirilmesine kadar nükleer kördüğüm ve daha önce yaşanan diplomatik çıkmaza sebep olmuştur.
Özet (Çeviri)
The Iranian nuclear program began on 5 March 1957, when the Shah signed the“Atoms for Peace”Program initiated by President Dwight Eisenhower, the program has attracted much public attention since 2002 revelations about the existence of two undeclared nuclear facilities in Arak and Natanz. On July 14, 2015, after a two-year diplomatic effort, negotiations between the five permanent members of UN Security Council plus Germany and Iran in Vienna led to a comprehensive long-term agreement, known as Joint Comprehensive Plan of Action (JCPOA), that will limit Iran's nuclear program for over a decade. This thesis endeavors to shed light on Iran's interests in fulfilling its nuclear program, as well as interests and positions from opponents (UN Security Council,“P5+1”, Israel, Gulf nations), by providing a historical overview of Iran's nuclear program and examining also Iran's politics, and Iranian and Western rhetoric. Finally, this thesis argues that Iran's desire to become a threshold state stems from neorealist defensive concerns and not from its regional hegemonic ambitions. Therefore, Iran must be considered as a rational actor whose foreign policy represents a rational reaction to regional insecurities. Thus, according to the constructivist theory, the mutual mistrust and hostility between Iran and western powers led to the nuclear impasse and the previous diplomatic deadlock until the attainment of the Joint Comprehensive Plan of Action in July, 2015.