Anti adheziv maddelerin rat uterin horn modellerinde etkinliklerinin saptanması ve karşılaştırılması
Rat uterin horn of anti adhesive substances determining and comparing events in its models
- Tez No: 619047
- Danışmanlar: DR. FATMA HORASAN ALTINTAŞOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ege Doğumevi ve Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 22
Özet
AMAÇ: Ringer laktatının heparin ile birlikte posoperatif yapışmayı önlemedeki etkinliğini araştırmak. ÇALIŞMA TASARIMI: 60 kadın wister albino sıçan kullandık. Ege Üniversitesi Farmakoloji bölümünde tasarlanan çalışma. Sıçanlar rastgele olarak iki gruba ayrıldı. Birinci grupta heparin cerrahisi ile zil laktat uygulanan 30 sıçan vardı. Kontrol grubunda heparin ile zil laktat olmadan cerrahi prosedür uygulanan 30 sıçan vardı. Kalıcı yapışmalar için 14 gün bekledik. 14 gün sonra İntravenosus tiyopenton sodyum ile büyük laparatomi için Eutenazi yapıldı. Daha önce yapılan cerrahi adezyonları korumak için karın duvarı ile kosta benzeri yarım ay şeklinde kesildi. Adezyonlar adezyon scalaof shimianiki ve diğerleri tarafından skorlandı (Derece 0,1,2,3) BULGULAR: Çalışma grubundaki adezyon yüzdesi% 33 (n = 9), Çalışma grubunun% 33 (n = 9) ince ve avasculer adezyonları (Derece 1) idi. Aynı grupta ince ve vaculer adezyon yüzdesi% 19 (n = 5) idi. (Sınıf 2). Kalın ve zorlu cerrahi diseksiyon yüzdesi% 15 (n = 4) idi (Derece 3). Derece 0 adezyonların yüzdesi kontrol grubunda% 18 (n = 5), derece 1 adezyonların yüzdesi% 14 (n = 14) bulundu. Derece 2 yapışma yüzdesi% 25 (n = 7) olarak bulundu. Derece 3 adezyonlarının yüzdesi% 43 (n = 12) bulunmuştur. SONUÇ: Heparin ile birlikte Ringer Laktatın operasyon sırasında kullanıldığında adezyonu önlemede etkili olduğunu düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE:To investigate the efficacy of ringer lactate with heparin for preventing posoperatif adhesion. STUDY DESİGN:We used 60 female wister albino rats. Study designed at Farmacology department of Ege Üniversity. Rats were divided into two groups by randomly. First group had 30 rats which get ringer lactat with heparin surgery procedure. Control group had 30 rats which get surgery procedure without ringer lactate with heparin. We waited 14 days for becoming permanent adhesions. After 14 days Eutenazi was made for large laparatomy by İntravenosus thiopentone sodyum.İncision was made between abdominal wall and costa like halfmoon shape for protecting previous surgery adhesions. Adhesions were scored by adhesion scalaof shimianiki et all.(Grade 0,1,2,3) RESULTS:The percentage of no adhesions at study group was %33(n=9).(Grade 0 ) %33 (n=9) of study group had thin and avasculer adhesions (Grade 1 ). The percentage of thin and vaculer adhesions was %19 (n=5) at same group. (Grade 2 ). The percentage of thick and demanding surgical dissection was %15 (n=4)(Grade 3). The percentage of grade 0 adhesions was found %18 (n=5) at control group.The percentage of grade 1 adhesions was found %14 (n=14). The percentage of grade 2 adhesions was found %25 (n=7). The percentage grade 3 adhesions was found %43 (n=12). CONCLUSION:We sugget that Ringer Lactate with heparin is effective for preventing adhesion when used at operation time.