Vergi kaçakçılığı suçu ve yargılama usulü
Tax evasion and proceeding of crime
  1. Tez No: 619050
  2. Yazar: AHMET SENCER ÖNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmanın konusunu, Vergi Usul Kanunu‟nun 359. maddesinde düzenlenen kaçakçılık fiilleri oluşturmaktadır. Bu doğrultuda, öncelikle Vergi Hukuku‟nda suçun ne olduğu incelenmiş ve daha sonra Türk Ceza Kanunu‟nun 5. maddesinden hareketle, kaçakçılık fiilleri suç genel teorisi bakımından ele alınmıştır. VUK‟un 359. maddesinde yer alan fiillerin çokluğu nedeniyle, özellikle hareket unsuru açısından, detaylı bir inceleme yapılmış ve bu suçların özel görünüş şekillerine değinilmiştir. Bunun yanında, kaçakçılık fiillerine ilişkin yargılama usulü ve VUK‟un 367. maddesinde düzenlenen mütalaa şartı üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the offences, defined in The Tax Procedure Law, Article 359. In this respect, firstly, description of the crime in tax law is examined and then tax evasion offences are discussed in terms of the general theory of crime, with reference to the Turkish Penal Code Article 5. Due to the multiplicity of these acts defined in article 359, an exhaustive analysis has been made about this section and also the specific terms related to crime such as attempt, complicity, concurrence of crimes and repetition is examined in detail. In addition, the proceeding related to tax evasion offences is emphasized, as well as the dictum given by tax administration defined in Article 367.