Vergi kaçakçılığı
Tax evasion
- Tez No: 427295
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Vergi, devletin kamu ihtiyacını karşılamak ve ülkenin refah düzeyini yükseltmek için gerçek ve tüzel kişilerin ekonomik kazançları üzerinden alındığı para şeklinde tahsil edilen değerlerdir. Tezimizde hukuksal açıdan kaçakçılık suçlarını inceledik.“Vergi Kaçakçılığı”isimli bu çalışmamızı üç bölümde ele aldık. Birinci bölümde, konuya ilişkin temel kavram ve kurumlar incelenmiştir. Bu bağlamda verginin tanımı, verginin işlevi ve vergi suçu kavramı açıklanmıştır. İkinci bölümde vergi kaçakçılığı Suçları, Vergi Usul Kanunu 359. maddedeki düzenleniş şekliyle tek tek ele alınmıştır. Suçların neler olduğu nasıl ve kim tarafından işleneceği, cezalarının ne olacağı Yargıtay kararları ışınında açıklanmıştır. Kanundaki yer alış şekliyle vergi kaçakçılığı suçları A,B ve C olmak üzere üç grupta incelenmiştir. Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise vergi kaçakçılığı suçlarına ilişkin genel hükümler ele alınmıştır. Bu bağlamda vergi kaçakçılığı suçlarının yargılama usulü, vergi kaçakçılık suçlarında iştirak, vergi kaçakçılığı suçları bakımdan pişmanlık ve ıslah, son olarak ise vergi kaçakçılık suçlarında tekerrür incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Taxes are generally an involuntary fee levied on individuals' or corporations' benefits that is enforced by a goverment in order to finance public needs and increase welfare of a country. In our thesis, we examined fraud crimes according to law. In our thesis named“Tax Evasion”there are three chapters. In first chapter we examined basic concepts and institutions about our subject. In this context, defıniton of tax, function of tax and tax crime concepts are defıned. In second chapter Tax Fraud Crimes are handled according to 359.article of“Tax Procedure Law”one by one. The concepts,“what are the crimes”,“who commits these crimes”and“Punishments of these crimes”are described according to the Supreme Court decisions. Tax evasion crimes are classified in three groups as A, B and C, according to the law. In the third chapter of our thesis, general provisions about tax evasion crimes, participation in tax evasion crimes, penitence and rehabilitation according to tax evasion crimes and lastly the repetition of tax evasion crimes are examined.