Vergi Ceza Hukukunda vergi kaçakçılığı suçu
Tax evasion of Tax Evasion in Criminal Law
- Tez No: 477133
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Vergi kanunlarına aykırı hareketler ve bu aykırı hareketler için uygulanacak cezalar Vergi Usul Kanunu'nda düzenlenmiştir. Dağınık ve serpiştirilmiş olarak düzenlenen bu aykırı hareketler ve cezalar Vergi Ceza Hukuku disiplini altında düzenli bir hale getirilmiştir. Vergi Ceza Hukuku içerisinde, vergi kabahatleri ve vergi suçları olarak ikiye ayrılmaktadır. Vergi kabahatleri, idari para cezası niteliği taşırken, vergi suçları ise hürriyeti bağlayıcı ceza niteliği taşımaktadır. Vergi suçları içerisinde yer alan ve Vergi Usul Kanunu'nun 359. maddesinde düzenlenen vergi kaçakçılığı suçu araştırma konumuzu oluşturmaktadır. Vergi Ceza Hukuku içerisinde yer alan vergi kaçakçılığı suçunun tüm unsurlarıyla ele alınmıştır. Beş bölümden oluşan tezimizin ilk bölümünde genel olarak Vergi Ceza Hukuku'nu vergi kaçakçılığı suçuna ilişkin temel bilgileri, ortaya çıkışı ve tarihi nedenleri ile benzer suçlarla ilişkisi ele alınmıştır. İkinci bölümde, vergi kaçakçılığı suçunun unsurlarını, üçüncü bölümde vergi kaçakçılığı suçunun özel görünüş nedenleri kaleme alınmıştır. Dördüncü bölümde, yargılama usulü, yaptırımı, dava ve cezayı düşüren haller incelenmiştir. Son olarak beşinci bölümde ise varılan sonuç aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The acts contrary to the tax laws and the penalties for these offenses are regulated in the Tax Procedural Code. These contraventions, which are organized in the Tax Procedure Law, are classified as tax offenses and tax offenses in Tax Penal Law. Tax misdemeanors are administrative penalties while tax offenses are punishable by freedom. Tax evasion, which is included in tax offenses and organized in Article 359 of the Tax Procedure Law, constitutes the criminal investigation position. In our thesis Tax Criminal Law Tax evasion is covered by all elements of the crime. In the first part of our five-chapter thesis, the basic information about the tax evasion crime in general, Tax Criminal Law, its historical and historical reasons, and similar crimes. In the second part, the elements of the tax evasion crime were taken, while in the third part the reasons for the special appearance of the tax evasion crime were taken. In the fourth chapter, the cases that reduce the procedure, sanctions, lawsuits and punishment are examined. Finally, in the fifth section, the conclusion reached is transferred.