Türkiye'de arazi yönetimi sorununun irdelenmesi
Analysis of land management issue in Turkey
- Tez No: 619051
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT ENVER ÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Dönüşüm Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Tez çalışmasının konusu“Arazi Yönetimi”dir. Arazi yönetimi konusunda tez çalışması yapılmasının nedeni Türkiye'de var olan arazi yönetimi sorunudur. Böylece çalışmanın tamamında esas itibarıyla“arazi yönetimi sorunu”ele alınmış, arazi yönetimi sisteminin inşa edilebilirliği ve arazi yönetimi sorununun çözülmesinde takip edilecek yollar incelenmeye çalışılmıştır.“Türkiye'de arazi yönetimi”konusuna“Türkiye Arazi Yönetimi Paradigması”açısından yaklaşılmıştır. Tez çalışması, arazi yönetimi konusunun Paradigmanın öngördüğü yaklaşım biçimiyle ele alınarak bu doğrultuda sonuca varılmasından ibarettir. Yöntemin ikili hedefi vardır. İlki arazi yönetiminin kavram ve ilkelerine teorik düzeyde açıklamalar getirerek katkıda bulunmak, ikincisi Türkiye'de arazi yönetimi sorununu analiz etmek ve Türkiye Arazi Yönetimi Paradigmasının öngördüğü yaklaşımla pratikte (uygulama düzeyinde) arazi yönetimi sisteminin inşa edilebilirliğine açıklamalar getirmek ve tartışmaktır.
Özet (Çeviri)
The subject matter of the thesis study is“Land Management”. Reason for conducting a thesis study regarding land management is the land management issue present in Turkey. Thus in the whole of our study, basically the“issue of land management”has been addressed and an attempt has been made to examine the routes to follow in resolving the language management issue. The subject of“land management in Turkey”has been approached from the viewpoint of the“Turkey Land Management Paradigm”. Management has two goals. The first is to bring explanations to the concepts and principles of land management on a theoretical level and make a contribution, and the second is to analyze the land management issue in Turkey, and with the approach which Turkey land management paradigm foresees, to bring explanations and discuss the constructability of the land management system in practice (at application level).