Konut ödenebilirliği ile modern inşa yöntemlerinin ilişkisinin irdelenmesi
Analysing the relationship between housing affordability and modern methods of construction
- Tez No: 747950
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FÜSUN ÇİZMECİ YÖREŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konut Üretimi ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Konut arzının çoğunlukla üst-orta gelir grubuna yönelik lüks konut biçiminde üretildiği, konut sektöründe finansallaşmanın etkisinin hissedildiği ve konutların sermaye birikim aracı işlevinin barınma kadar önem kazandığı günümüz konut piyasasında, alt gelir grubuna yönelik sosyal konut arzında nitelik ve nicelik sorunları görülmektedir. Özellikle nüfusu hızla artan ve göç alan metropollerde oluşan yoğun konut talebinin, yeterli konut arzı ile karşılanamaması hanelerin konut ödeme gücünü düşürmekte ve konut harcamalarının hanehalkı bütçesinde önemli yer tutmasına yol açmaktadır. Konutların ödenebilirliği olarak nitelendirilen bu sorunla, dünya genelinde pek çok şehir karşı karşıya kalmaktadır. Hanelerin konut ödeme güçlerini arttırmak adına devletler arz ve talep yönlü uygulamalara başvurmaktadır. Konut üretim maliyetlerinin ve konut fiyatlarının arttığı, ekonomik daralmaların yaşandığı son yıllarda konut üretim biçimlerinde farklı alternatifler aranmaktadır. Çalışma kapsamında dünya genelinde ve Türkiye'de konut piyasası dinamiklerine, ödenebilirlik sorununun boyutuna ve bu sorunun çözümünde uygulananan devlet müdahalelerine odaklanılmıştır. Literatürde sıklıkla ele alınan ekonomik ve idari düzenlemelerin yanında nispeten sınırlı çalışmaların gerçekleştiği uygulama boyutundaki müdahaleler irdelenmiştir. Geleneksel inşa tekniklerine alternatif olarak ortaya çıkan modern inşa yöntemleri uygulamaları örnekler üzerinden ele alınmıştır. Sosyal konut üretiminde konut arzını hızlandıracak, maliyetleri düşürecek, sürdürülebilirliğe katkı sağlayacak potansiyele sahip modern inşa yöntemleri uygulamalarının Türkiye'de uygulanabilirliği sorgulanmaktadır. Bu bağlamda modern inşa yöntemlerinden biri olan üç boyutlu yazıcı ile konut üretiminin Türkiye'de hayata geçirilen ilk örneği, örnek proje incelemesi olarak seçilmiştir. Üç boyutlu yazıcı ile konut üretimini gerçekleştiren İSTON firması ile görüşme gerçekleştirilirken, bu üretim biçiminin ödenebilirliğe sağlayacağı katkılar sorgulanmakta ve inşaat sektöründe benimsenmesi ve geleceğine dair bir projeksiyon çizilmektedir. Henüz başlangıç aşamasında olan 3B yazıcı ile sosyal konut üretiminin hızlı, çevreci ve ekonomik bir çözüm potansiyeli taşıdığı görülürken, şu aşamada devlet desteği ve özel sektörün işbirliğine ihtiyaç duyulmakta ve bu alandaki çalışmaların artmasıyla bu üretim biçiminin benimsenmesinin hızlanacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's housing market, where the housing supply is dominated by luxury housing produced for the upper-middle income group, the effect of financialization is felt and the capital accumulation tool function of the houses became as important as shelter function; quality and quantity problems are observed in the social housing supply. The inability to meet the intense demand for housing with adequate housing supply, especially in metropolitan areas with rapidly increasing population, reduces the housing affordability of households and causes housing expenditures to occupy an important part in the household budget. In order to increase the housing affordability of the households, the governments are applying supply and demand-side interventions to the housing sector. In recent years, when housing production costs and prices have increased and economic contractions have been experienced, different alternatives are sought in the housing production methods. Within the scope of the study, the dynamics of the housing market in the world and in Turkey, the dimensions of the affordability problem and the government interventions applied in order to increase affordability are focused. In addition to the economic and administrative regulations that are frequently discussed in the literature, interventions in the construction aspect are examined. The applications of modern methods of construction, which emerged as an alternative to traditional construction techniques, are discussed through examples. The applicability of modern construction methods that have the potential to accelerate housing supply, reduce costs and contribute to sustainability in social housing production in Turkey is questioned. In this context, the first example of housing production in Turkey with a 3D printer, was chosen as a case study. During the meeting with the company ISTON, which produces houses with a 3D printer, the contribution of this method of production to affordability is questioned, and a projection for its adoption in the construction industry and its future is drawn. While it is seen that modern construction methods in social housing production have the potential for a fast, environmentally friendly and economical solution, it is thought that the adoption of this mode of production will accelerate with the increase of studies in this field with the support of the state and the collaboration of the private sector.