Elektromagnetik alanlar ve insan sağlığı
- Tez No: 75162
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZCAN KALENDERLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Teknolojinin gelişimi ve nüfusun artması ile birlikte yaşamın her alanında kullanımı artan elektrik enerjisinin zararlı etkileri olup olmadığı bir merak konusudur. Elektrik enerjisinin iletilmesi ve kullanımı sırasında çevreyi ve insanları etkileyebilecek elektromagnetik alanlar oluşmaktadır. Yerleşim merkezlerine enerji iletiminde yaygın olarak kullanılan yüksek gerilimli enerji iletim hatlarının, yaşanan alanların uzağından geçecek şekilde tasarlanmasına rağmen, yapılaşmanın şehir dışına doğru kaydığı günümüzde insanlar hatların oluşturduğu alanların etkisinde kalmaktadır. İletim hatlarının yanısıra evlerde ve bürolarda kullanılan elektrikli aletlerin oluşturduğu alanlarda insanları etkileyebilmektedir. Bu tez de, yüksek gerilimli hatların ve elektrikli aletlerin oluşturduğu elektromagnetik alanların insan sağlığı üzerine etkileri konusu ele alınmış, öncelikle metinlerin daha iyi anlaşılabilmesi için bazı temel kavramlar açıklanmıştır. Üçüncü bölümde hatlar çevresinde oluşan elektrik alanların hesabında kullanılan sayısal yöntemlerden biri olan Yük Benzetim Yönteminden bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde yüksek gerilim hatlarının elektrik alan değerleri ile birlikte, üç ayrı hat tipi için yapılan magnetik alan hesapları ve sonuçlarının grafik gösterimi sunulmuştur. Elektrikli aletlerin oluşturduğu elektromagnetik alan değerlerine beşinsi bölümde yer verilmiştir. Altıncı bölümde elektromagnetik alanların insan sağlığı üzerine etkilerinin incelenmesi amacıyla yapılmış araştırmalardan örnekler ve sonuçları sunulmuştur. Yedinci bölümde yurtdışında ve ülkemizde elektromagnetik alanlar için belirlenmiş güvenlik sınırları ve bu alanlardan korunma yöntemleri verilmiştir. Son bölümde eldeki genel sonuçlar sunulmuş ve öneriler sıralanmıştır. X111
Özet (Çeviri)
SUMMARY ELECTROMAGNETIC FIELDS AND HUMAN HEALTH There has been growing concern among the public over possible health effects of electric and magnetic fields. Electricity is an essential part of modern society and electromagnetic fields (EMFs) are present in all devices, which use or transmit electricity. That means we are all exposed to EMFs to some degree in our daily lives, whether it be from nearby power lines or the use of household electric appliances. What are electric and magnetic fields ? Electric charges create electric fields. Electric charges which move create magnetic fields. An appliance that is plugged in, and therefore connected to a source of electricity, has an electric field even when the appliance is turned off. To produce a magnetic field, however, the appliance must be not only plugged in, but also operating, so that the current is flowing. Electric and magnetic fields have different properties and possibly different ways of causing biological effects. Note that while electric fields are easily shielded or weakend by conducting objects (e.g., trees, buildings, and human skin), magnetic fields are not. However, both electric and magnetic fields weaken with increasing distance from the source. Eventhough electric and magnetic fields are present appliances and power lines, more recent interest and research have focused on potential health effects of magnetic fields. AC fields create weak electric currents in the bodies of people and animals. This is one reason why there is a potential for EMFs to cause biological effects. Currents from EMFs are weaker than natural currents in the body, such as those from the electrical activity of the brain and hearth. Some scientists argue that it is therefore impossible for EMFs to have any important effects. The field profiles for all of the transmission lines, they vary in magnitude depending on the factors; conductor current, conductor separation, height (or depth) of conductor, current balance, phasing, earth return portion. Typical EMFs at lm above ground for various distance from power lines, shown in Figure 1. Electric fields close to transmission lines are much stronger than the fields found near electrical appliances. Magnetic fields very close to electrical appliances are often stronger than the fields directly beneath power lines. However, appliance fields decrease in strength with distance more quickly than do power line fields. XIV